A CloudERP az online, webáruházas értékesítés mellett az üzleti értékesítést is széleskörűen támogatja. A felület és a folyamatok is gyors és hatékony kiszolgálást tesznek lehetővé, amellett, hogy a készleted teljesen szinkronban marad az összes raktáradban és webáruházadban. A lenti cikkben mindent megtudhatsz amire szükséged lehet, hogy beállítsd és használd a POS felületünket.
Miről lesz szó?
- Alapvető beállítások
- Üzletek
- Kasszák
- Jogosultságok
- Pénzügy
- Beállítások
- Adóügyi napok
- Pénztárcák
- Funkciók
- Értékesítés
- Visszáru
- Adóügyi napok kezelése
- Pénzmozgások
- Felhasználók
- Egyéb funkciók
Alapvető beállítások
A POS-es értékesítés középpontjában a kasszák állnak. Egy CloudERP-ben lévő kassza egy fizikai pénztárgépnek felel meg egy üzletben, tehát egy üzletben akár több kasszád is lehet. A következőkben megtudhatod, hogy juthatsz el 0-ról odáig, hogy tudj rendeléseket rögzíteni a POS felületen.
Üzletek
Az üzleti beállításokat a Beállítások/Pénzügy/Üzletek menüpont alatt találod. Az üzleten az alap adatokon túl beállíthatók különböző POS-al kapcsolatos paraméterek:
- Árlista/Kedvezményes árlista: ezeken az árakon fogod értékesíteni a termékeket
- Lokáció: Megadható, hogy az üzlet melyik raktárban, vagy akár melyik raktárlokációban dolgozzon. A kiválasztott raktárba fognak kerülni a rendelések, ez határozza meg az elérhető készletet, innen vesszük ki a termékeket és ide helyezzük be visszáru esetén.
- Nyugta generálás: Ha engedélyezve van felugrik a CloudERP által generált blokk egy nyomtató ablakban. (NEM ADÓÜGYI BIZONYLAT). A nyugta sablonja felüldefiniálható az alapértelmezettől cég (Beállítások/Rendelések/Alapbeállítások) vagy üzlet szinten (Blokk sablon)
- Alapértelmezett számla generálás: Lehetőség van üzleti értékesítésnél is a szamlazz.hu segítéségével e-számla készítésre. Minden értékesítésnél meg lehet adni, hogy készüljön-e számla. Ehhez kapcsolódóan megadható számlázási profil is üzletenként.
- Vásárolható ha nincs raktáron: Engedélyezi, hogy negatívba vidd az elérhető készletedet. FIGYELEM: ha nincs elegendő készlet a rendelés kiszolgálásához a rendelés nem fog kész állapotba kerülni, utólag rendezni kell a készletet. Ez csak azoknak lehet érdekes, akik nem akarják annyira részletesen vezetni az üzleti készletüket.
- Sablon beállítások: A nyugtán kívül további sablonok is testre szabhatóak és konfigurálhatóak üzletenként.
- Gyakori termékek: Ezek a termékek fognak megjelenni, ha nincs semmilyen kereső vagy szűrő beállítva a termék választóban az értékesítés felületen.
Kasszák
A kassza beállításokat a Beállítások/Pénzügy/Kasszák menüpontban találod. A kassza típusát, és hogy a kassza melyik üzletben található csak létrehozáskor tudod megadni, később nem lehet megváltoztatni. A különböző kassza típusok más-más működést és funkciókat tesznek lehetővé, hogy a lehető legjobban igazodjon a felület a folyamataidhoz.
Egyszerűsített kassza
Korábban (1.40-es verzió előtt) csak ez az üzemmód volt támogatott. Az egyszerűsített kasszával a POS felületre minden további nélkül lehet rendeléseket rögzíteni bármikor. Az üzleten meghatározott beállításoknak megfelelően rendezzük a készletet és követjük a rendelést. Ezt azoknak ajánljuk akik a lehető legkevesebb extra lépéssel szeretnék a készletet követni az üzletben, hogy szinkronban maradjon a webáruházzal. Ezek miatt az egyszerűsítések miatt néhány funkció nem elérhető ami a többi kassza típusnál igen.
Virtuális kassza
A virtuális kasszák célja, hogy a valós adóügyi folyamatokhoz nagyon hasonló működést tegyenek lehetővé, anélkül, hogy bármilyen formában kommunikálnánk a NAV-al. A rendelések rögzítése online pénztárgépbe továbbra is a pénztáros kollégák feladata, a CloudERP csak ad hozzá egy mankót, hogy még pontosabban lehessen követni akár több, független üzlet működését.
A virtuális kasszák lehetővé teszik az adóügyi napok követését, az egyenlegek vezetetését, pénzügyi tranzakciókat (kivét/bevét). A virtuális kassza használatakor a műveletek mindig egy megnyitott adóügyi naphoz kapcsolódnak, ezek vezetése extra adminisztrációt igényel.
NAV online kassza (AndyPOS)
A CloudERP a piacon egyedülálló megoldással a felhőből tud vezérelni egy NAV-os online pénztárgépet teljesen automatán. Minden üzleti folyamatot kommunikálunk a kasszagép felé, aki pedig továbbítja ezt a NAV-nak (nap nyitás, nap zárás, pénzmozgások (fölözés, váltópénz bevitel, záró összeg levétel, stb). A tételek kosárba adás közben megjelennek a vevő kijelzőn és a blokkra is rákerülnek, tehát nem kell átvezetni őket és nem kell duplán bizonylatolni. Bankkártyás fizetés esetében a terminál automatán megkapja a fizetendő összeget, a sikeres fizetést pedig gombnyomás nélkül érzékeli az ERP és zárja a rendelést. Ezt a megoldást azoknak ajánljuk, akik a legprofibb és leggördülékenyebb értékesítési folyamatot szeretnék elérni a legkevesebb hibalehetőséggel és fölösleges munkával.
Részletes funkció leírás hamarosan. Ha felkelette az érdeklődésedet, kérlek keress minket a sales@clouderp.hu email címen.
Fizetési módok
Kasszánként meghatározható, hogy milyen pénznemben és milyen fizető eszközökkel fizethetnek ügyfeleid az üzletekben. Akár átutalásos fizetési módot is meghatározhatsz törzsvásárolóidnak, ilyenkor nincs szükség az átvételkor valós fizetésre.
- Támogatott a valutás fizetés (euro), meghatározott átváltási rátán keresztül.
- Támogatott a vegyes/több lépcsős fizetés. A csodabogár ügyfeled 5899 Ft-ot úgy szeretne kifizetni, hogy:
- Ad 10 €-t, amit te 350 Ft-ért váltasz be neki
- Majd azt mondja, hogy kártyával szeretné a fennmaradó 2399 Ft-ból 2000 Ft-ot fizetni, mert nincs nála elég készpénz
- A fennmaradó 399 Ft-ra pedig ad egy 500 Ft-os bankjegyet, tehát a visszajáró 100 Ft és a kerekítés 1 Ft
- Még ezt az extrém példát is tökéletesen végig lehet vinni a felületen keresztül, online kassza esetében pedig a NAV felé is le tudjuk kommunikálni.
- Támogatottak az "egyéb" fizetési módok:
- Kuponok/Utalványok stb.
- Ezeket a Beállítások/Pénzügy/Fizetési módok menüpontban kell előzetesen rögzítened.
Minden fizetési módhoz kötelező megadni egy pénztárcát. Ez a pénztárca fogja követni az adott kassza egyenlegét az adott fizetési módban az adott pénznemben. Tehát egy kasszában, ahol elfogadsz Készpénz/Forint, Készpénz/Euro, Bankkártya/Forint fizetési módokat 3 különböző pénztárcát is ki kell választanod. Ezen pénztárcák ajánlatott elnevezésére és létrehozására lehetőség van az [Automata/Új] opciót választani, ami az üzlet/kassza/fizetési mód/pénznem alapján létrehozza neked a megfelelő beállításokkal. Ha bármi miatt nem megfelelő az automata pénztárca választás, nyugodtan felül definiálhatod.
Jogosultságok
Árazás korlátozása
A CloudERP-ben lehetőség van munkakörök szerint korlátozni a felhasználó jogosultságait. A POS-el kapcsolatban két munkakör megadása lehetséges:
- POS menedzser: Tud termék szintű vagy kosár kedvezményt adni
- POS operátor: Nem tud termék szintű vagy kosár kedvezményt adni
Visszáru tételek árát bármikor át lehet írni, hiszen azt blokk alapján korábbi tételből rögzíti az értékesítő. Visszáru/Csere rendelésre viszont semmilyen esetben sem adható kosár kedvezmény.
Más tekintetben a két jogosultsági kör teljesen azonos.
Kasszák korlátozása
A felhasználó beállításainál megadható, hogy melyik pénztárcákhoz férjen hozzá. A jogosultság kezelés a pénzügyből származik, nincs lehetőség közvetlenül kasszákhoz jogosultságot adni.
Ha korlátozni szeretnéd, hogy egy felhasználó melyik kasszához férjen hozzá, adj POS szintű hozzáférést a kívánt kassza összes pénztárcájához. Ha legalább egy pénztárcához van jogosultság beállítva, akkor lép érvénybe a korlátozás, ha nincs egy sem beállítva, akkor az összeshez hozzáfér a felhasználó.
Kezdőlap megadása
Ha olyan felhasználót szeretnél aki csak a POS felületen tud dolgozni, mindenképp állítsd be a profilon a kezdőlapnak a POS oldalt, mert alapértelmezetten a rendelések nézet fog megnyílni neki és jogosultság hibát fog kapni.
Pénzügy
Beállítások
A Beállítások/Pénzügy/Alapbeállítások alatt van 3 szükséges pénzügyi beállítás ami minimum szükséges bármilyen pénzügyi tranzakció rögzítéséhez:
- Rendelés pozitív tranzakció bevétel típusa (Javasolt bevétel típus neve: Üzleti értékesítés)
- Rendelés negatív tranzakció költség típusa (Javasolt költség elem neve: Üzleti visszáru)
- Rendelés készpénzes fizetés visszajáró költség típusa (Javasolt költség elem neve: Visszajáró)
Ezek fogják meghatározni, hogy a különböző pénzmozgások a rendelésekkel kapcsolatban milyen kategóriákba esnek a pénzügyi kimutatásokban.
Adóügyi napok
A NAV definíciója szerint az adóügyi nap a nyitás és zárás között eltelt időszakot jelenti. A CloudERP-ben egy olyan logikai egység, ami összefog tranzakciókat és követhetővé teszi az értékesítési folyamatokat és pénzmozgásokat.
Az adóügyi naphoz kapcsolódóan rögzítjük:
- Melyik felhasználó és mikor nyitotta meg a napot
- Nap nyitáskor a kasszához kapcsolódó pénztárcákban milyen egyenlegek szerepeltek
- Milyen pénzmozgások történtek a nap alatt: értékesítéssel, visszáruk, kifizetések, befizetések
- Melyik felhasználó és mikor zárta le a napot
- Nap záráskor a kasszákhoz kapcsolódó pénztárcákban milyen egyenlegek szerepeltek
Pénztárcák
A pénztárcák általános pénztároló egységek a CloudERP-ben. Ezek lehetnek folyószámlák, bankszámlák a házi pénztár vagy akár egy PayPal fiók egyenlege. A POS-el kapcsolatban a pénztárcák a kassza különböző fizetési módokban tárolt pénzösszegeit követik. A pénztárcák menüpontban a megfelelő szűrésekkel (üzlet/típus) bármikor aktuális képet kaphatsz róla, hogy az üzleteidben éppen hogy áll a forgalom.
Elektronikus fizetés
Az elektronikus fizetés magával hordoz egy speciális következményt amiatt, ahogy a pénzek a valóságban mozognak. A kártya terminálon miután fizet a vevő, te valójában még nem fogod megkapni azt a pénzösszeget, a szolgáltató cég utalja el neked valamennyi időnként, méghozzá a bankszámládra. Emiatt ha az elektronikus fizetések rögzítéséhez is használod az új POS funkciókat ügyelned kell rá, hogy:
- Legkésőbb amikor megérkeznek a bankszámládra (másik pénztárca) a pénzek, akkor a kassza pénztárcájából ezeket ki kell vezetned, különben duplázódni fognak az összegek
- Ehelyett lehetőséged van az üzleti kimutatásokat pénztárca szűrőkkel is használni, ilyenkor a megfelelő elemek kiválasztásával kaphatsz képet céged összes számlájáról
- Ennek a folyamatnak az automatizációja tervben van, hamarosan elkészül a fejlesztés
Funkciók
Értékesítés
Termék választó
A termékválasztó egy ergonomikus és dinamikus felületet ad ahhoz, hogy a tételeket a leggyorsabban a kosárba tudd helyezni. Azok a termékek fognak megjelenni a választóban, amik vagy virtuálisak vagy hozzá vannak rendelve az üzlet raktárához. Az elérhető készletet az üzlet raktára/raktár lokációja határozza meg. A termékek árát az üzleten meghatározott árlista és kedvezményes árlista adja.
Termékek hozzáadása
- Kattintással új tételként. Ha már hozzá van adva a termék, akkor a tétel mennyiségét fogjuk növelni a terméken meghatározott MOQ (min rendelési egység)-el.
- Jobb egér gombbal/meglévő tétel másolás gombjával: Lehetőség van egy már korábban rögzített terméket új tételként hozzáadni a kosárhoz, ha esetleg valami egyéni megjegyzés szükséges tételenként vagy eltérő árat szeretnél a termékeknek.
- Vonalkód olvasóval, ha nincs semmilyen beviteli mező fókuszálva.
Variálható termékek kezelése
- A rendelésekben/beszerzésben/raktárakban megszokottaktól eltérően itt megjelennek a variálható termékek is a listában, [kék] színnel kiemelve. Ha egy variálható termékre kattintasz, nem fogja hozzáadni a kosárhoz, hanem egy választó segít megtalálni a konkrét variációt amire szükséged van.
Keresés/szűrés
- A kereső a termékek nevében, cikkszámában, ügyfél cikkszámában és vonalkódjában keres
- A szűrő segítségével lehet további paramétereket megadni, hogyha a vevő böngészni szeretné az elérhető termékeket
- A termék lista megjelenhet ergonomikus kártyás és kompakt táblázatos módban is
Ügyfél választó
A rendelés rögzítése közben, illetve a fizetés véglegesítése előtt is van lehetőség ügyfelet megadni. Ha van ügyfél kiválasztva, akkor automatikusan az ügyfél árlistája fog érvénybe lépni az egységárak meghatározásánál. Átutalásos rendeléshez/elektronikus számla kiállításához kötelező az ügyfél megadása.
Ha új ügyfelet szeretnél rögzíteni, csak gépeld be a nevét és kattints az új ügyfél hozzáadása lehetőségre. A Beállítások/Rendelések/Alapbeállításokban meghatározható, hogy egy új ügyfél az alapértelmezetten cég vagy magánszemély legyen.
Tételek kezelése
A tételek a termékválasztóban történő hozzáadás után jelennek meg. A mennyiséget újbóli hozzáadással, vagy a mennyiség mezőbe gépeléssel lehet módosítani. Amennyiben a kívánt mennyiség meghaladja az elérhetőt és nincs engedélyezve az üzletben a negatív készlet, akkor a felület hibát fog jelezni.
Egy tétel részletei megtekinthetők a termékre/lenyitó ikonra kattintás után. Jogosultságoktól függően lehet módosítani a tétel árát (ÁFA-ját nem!) és ezzel kapcsolódóan a kedvezmény mértékét.
Rendelés mentése/betöltése
A vásárlás megszakítására és későbbi folytatására lehetőséget ad a rendszer. A fizetés melletti mentés gomb lehetővé teszi, hogy az aktuális kosár tartalmat elmentsd, a rendelésről nyomtass egy címkét és később folytasd ugyanezt a rendelést. A funkció hasznos lehet akkor is, ha a vevő elmegy a kasszától további termékekért és addig kiszolgálsz más ügyfeleket, vagy ha az áruk összeszedése és a fizetés más helyen történik:
- A vevő az értékesítési területen összegyűjti a termékeit, egy kolléga ezeket egy PDA készülékkel rögzíti, nyomtat egy címkét a vevőnek
- A vevő a kapott címkével a kasszához megy, ott azt a pénztáros kolléga leolvassa és akkor történik meg a fizetés
Rendelés betöltésére lehetőség van bármikor egy rendelés vonalkódját leolvasva.
Mely rendeléseket lehet betölteni:
- Azokat a nyitott rendeléseket amik kiválasztott üzletben készültek az aktuális felhasználó által
- Bármilyen forrásból készült rendelést, ami az adott üzletben van helyszíni átvételre várakozó állapotban (pl webáruházas rendelés - helyszíni átvétel)
Fizetés
A tételek véglegesítése után a fizetés gombbal lehet folytatni az értékesítési folyamatot. Baloldalt látszik egy részletes összegző a tételekről, mennyiségekről, kedvezményekről. Alatta egy ÁFA kulcs szerinti bontás a végösszegről. (Ez azoknak lehet hasznos, akik több féle ÁFA-val értékesítenek és virtuális kasszát használnak, mert ez alapján kell átgépelniük a NAV-os kasszába az összegeket.
Jobb oldalt a kasszához beállított fizetési módok jelennek meg a megfelelő sorrendben. Alatta a fizetendő összeg beviteli mezőt akkor érdemes használni, ha bankkártyás részfizetést igényel a vásárló. Készpénzes esetben a felugró ablakban is van lehetőség a vártnál kisebb összeg megadására, ilyenkor részösszeg fizetésként könyveljük el a tranzakciót.
Részösszeg fizetés esetén a baloldali összesítők alatt megjelennek a tranzakciók, hogy lehessen pontosan követni hogy áll a folyamat.
Számla generálása pipa csak akkor elérhető, hogyha van ügyfél kiválasztva, ilyenkor a blokk helyett egy elektronikus számla fog készülni a számlázási profilban beállítottak alapján. AndyPOS típusú kassza esetében értékesítés helyett befizetés bizonylat készül, hogy az ÁFA ne legyen duplán elszámolva a NAV felé.
Visszáru
Visszáru
A visszáru folyamat indítása egy ellentétes irányú rendelés rögzítését teszi lehetővé. Ilyenkor a tételeket negatív mennyiséggel (és negatív végösszeggel) rögzítjük.
A visszáru okok határozzák meg, hogy:
- A kiválasztott terméket bevételezzük-e az üzlet raktárába (Selejt)
- Selejt esetén a selejt raktárba kerül
- A kiválasztott termékekért pénzt fizetünk-e vissza (Nem visszatérítendő)
- Ha nem visszatérítendő, akkor 0-as összeggel kerül rögzítésre
Visszáru folyamat indítása előtt lehetőség van egy lezárt rendelés kiválasztására. Ennek a rendelésnek leolvasható a vonalkódja is a visszáru felületen a kiválasztáshoz. Ilyenkor indításnál a rendelésben lévő tételek automatikusan bekerülnek a visszáru kosárba. Ezeket a tételeket utána nyugodtan lehet módosítani, törölni belőle, hogyha például csak az egyik terméket hozza vissza a vevő.
Csere
A visszáru folyamathoz nagyon hasonló, az egyetlen különbség, hogy itt egy tranzakción belül te is adhatsz termékeket a vevőnek. Alapértelmezetten a visszáru kosár aktív, a termék választó ide fogja bedobni a tételeket. A normál tételekre váltáshoz használd a fenti sávban lévő gombot, vagy kattints a megfelelő tétel lista fejsorára.
Stornó
A webáruházas rendelések esetén a visszamondásnak felel meg. A rendelés visszamondott állapotba fog kerülni. NAV-os kassza esetén automatikusan stornózzuk a kártyás fizetést illetve a bizonylatokat is.
Adóügyi napok kezelése
Nap nyitás
Egy kasszához egyszerre csak egy nyitott adóügyi nap lehet. Virtuális és AndyPOS kassza esetén a műveletek nagy része nem elérhető nap nyitás előtt.
A nyitási felületen fel van tüntetve a kiválasztott kassza, a bejelentkezett felhasználó és a kasszához tartozó görgetett egyenleg fizetőeszközönként. A nap nyitás gomb megnyomás után egy sikeres nyitás üzenet és a kiválasztott nap nyitó bizonylat nyomtatható verziója fog megjelenni.
Nap zárás
A nyitás felületéhez nagyon hasonló. Ahhoz képest annyival tud többet, hogy fizetési módonként megjelenik az összes tranzakció ami az adott adóügyi naphoz tartozik. Lehetőség van tovább közvetlenül erről a felületről pénzmozgási műveletek indítására (lásd lejjebb), ha esetleg eltérések vannak a fizikailag megtalálható összegek és az ERP-ben tárolt összegek között, vagy korrigálni kell félreütött fizetéseket. A nap zárás után egy sikeres zárás üzenet és a kiválasztott nap záró bizonylat nyomtatható verziója fog megjelenni.
Pénzmozgások kezelése
A felületen lehetőség van pénztári kifizetések és befizetések kezelésére. Mindkét esetben kötelező megadni a pénzmozgás típusát (pl fölözés, váltópénz bevitel stb), illetve a kívánt pénztárcát. A pénztárca határozza meg a fizető eszközt és a pénznemet amire vonatkozik a mozgás. Az ÁFA értéket félreütött tranzakció esetén érdemes használni, ellenkező esetben 0%-ot kell kiválasztani.
A tranzakció összege helyett lehetőség van az új egyenleg megadására is, a kettő beviteli mező össze van kapcsolva. Ezt nap végi kivételezés esetén érdemes használni, hogy csak meghatározott váltópénz maradjon a kasszában, vagy egyenleg korrekciónál, ha a megszámolt összeg nem azonos a CloudERP-ben találhatóval.
A befizetések a pénzügyi modulban elérhető Bevételeket fognak létrehozni, a kifizetések pedig Költségeket.
Befizetés:
Kifizetés:
Felhasználók kezelése
A felületen mindig kiemelten látszik, hogy épp melyik felhasználó van bejelentkezve a rendszerbe. Minden tranzakcióhoz rögzítjük, hogy ki vette fel és mikor, legyen ez rendelés vagy ki-/befizetés. Amennyiben több különböző felhasználó használná ugyanazt a számítógépet az értékesítés során érdemes lehet megnézned a gyors felhasználó váltás funkciónkat, amely lehetővé tesz egy villámgyors felhasználó váltást csak a billentyűzet használatával.
Egyéb funkciók
Pénztárjelentés
Egy nyomtatható dokumentum az adott adóügyi napon rögzített összes tranzakcióról és a jelenlegi egyenlegekről. A zárás felületen ugyanezek az információk megjelennek. AndyPOS-os kassza esetében a pénztárjelentést maga az adóügyi nyomtató adja ki, virtuális kasszánál a nyomtatási ablak fog felugrani.
Fiók nyitás/Egyéb dokumentumok
Csak AndyPOS-os kasszáknál működnek jelenleg.
1.39-es verzión is már használtam a POS-t, mik a változások: POS - Üzleti értékesítés
Hozzászólások
0 hozzászólás
A cikkhez nem írhatók újabb hozzászólások.