Tartalomjegyzék
- Körforgásos termék (EPR) rögzítése
- Környezetvédelmi termékdíj rögzítése
- Termékdíjak termékhez rendelése és importálása
- Beszállítói rendelés rögzítése és szállítmány
- Termékdíj exportálás
- Termékdíj számlán való megjelenítése
2023. július 1-jétől jelentős átalakulás történik a hulladékgazdálkodási szabályok kapcsán. Életbe lép a környezetvédelmi termékdíj mellett, a kiterjesztett gyártói felelősség rendszere (EPR, azaz extended producers responsibility).
2023 július 1-től a következő körforgásos termékeket érinti díjfizetési kötelezettség:
- csomagolóanyagok,
- egyes egyszer használatos műanyag termékek,
- elektromos és elektronikus berendezések,
- elemek és akkumulátorok,
- gépjárművek és alkatrészeik,
- gumiabroncs,
- reklámhordozó és irodai papír,
- használt sütőolaj,
- textil termékek,
- fából készült bútorok.
A CloudERP-ben a környezetvédelmi termékdíj rögzítésére, exportálásra lehetőség volt, így felhasználóink visszajelzése alapján az EPR rendszert is bevezetésre került.
Mivel várhatóan a környezetvédelmi termékdíj a jövőben kivezetésre kerül, emiatt fontosnak tartottuk, hogy a funkciót, ami a termékdíjakat érinti úgy alakítsuk ki, hogy azt egy rendelet módosítás esetén rugalmasan tudjuk módosítani.
Emiatt a CloudERP-ben nem került teljesen elkülönítésre a két termékdíj, aki a korábbiakban a KT díjat rögzítette, az az új EPR díjakat is ugyan azon a felületen fogja tudni rögzíteni.
Az első lépés minden esetben a termékdíjak rögzítése.
Körforgásos termék (EPR) rögzítése:
Meg kell adnunk a Termékkódot, jelen esetben ez egy KF kód lesz, amely egy nyolcjegyű kód aminek a felépítése a következő:
- 1.-2. karakter: Termékáramot vagy az abból képződött hulladékot jelölő kód. Például a csomagolás (kód: 11) vagy a csomagolás hulladéka (kód: 51).
- 3.-4. karakter: Anyagáram kód, amely a csomagolások esetén is az anyagát jelenti, papírcsomagolás esetében így a kód 22 lesz.
- 5.-6. karakter: Csoportkódot. Ez a csomagolások példájánál maradva fogyasztói- (kód: 10), gyűjtő- vagy szállítási csomagolás lehet (kód: 20) nem újrahasználható csomagolást feltételezve.
- 7. karakter: A kötelezettség-teljesítési módot, hulladék esetén a hulladékkezelési módot jelölő kód. Maradva a példánknál, ha a csomagolásra az általános szabályok szerint keletkezik meg az EPR kötelezettség (ún. kollektív teljesítés), a kötelezettség-teljesítési kód az 1 lesz.
- 8. karekter: a termék vagy a hulladék származását jelölő kód. Amennyiben tehát egy gyártó tevékenységet végző gazdálkodó maga csomagolja a termékeit belföldön, az alkalmazandó származáskód a 3 lesz.
Megjegyzés: A KF kódokról a 80/2023. (III. 14.) Korm. rendeletben részletes információt kapunk.
Ezután meg kell adnunk a termékdíj nevét.
A termékdíj típusa jelen esetben körforgásos (EPR) típus lesz.
A díj kód csak körforgásos termékek esetében szükséges adat, az egyes KF kódokhoz tartozó díj kód szintén a 80/2023. (III. 14.) Korm. rendeletben került részletezésre.
A díj kód alapján megadható a nettó ár, illetve a mértékegység (Ft/kg vagy Ft/l).
Környezetvédelmi termékdíj rögzítése:
Fontos, hogy az kiterjesztett gyártói felelősség rendszere miatt a környezetvédelmi termékdíj rögzítésében jelentős változás nem történt, de ha újabb környezetvédelmi termékdíjat kívánunk rögzíteni, akkor a Termékkód mezőbe a KT kód megadása szükséges, illetve típusnál a Környezetvédelmi (KT) típus kiválasztása szükséges. A díj kód kitöltése környezetvédelmi termékdíj esetében nem szükséges.
Termékdíjak termékhez rendelése és importálása
Ha rögzítettük a termékdíjakat, akkor minden termékhez egyesével rögzíthetjük a termékdíjakat és az adott termékhez kapcsolódó mennyiségüket, viszont ha egyszerre több termékdíjat szeretnénk a termékekhez rendelni, abban az esetben egy import segítségével feltölthetőek a termékekhez, amely jelentősen meggyorsítja a folyamatot.
Termékdíjak rögzítése a termékhez:
A Termékek menüben válasszuk ki azt a Terméket amihez rögzíteni szeretnénk a termékdíjakat. A termék adatlapon kattintsunk a Termékdíj fülre, ahol az előzetesen rögzített termékdíjak kiválaszthatóak és megadható az adott termékhez tartozó mennyiségük és mértékegységük.
A terméken beállítható a termék eredete, jelen példában a termék eredete külföldi.
Termékdíjak tömeges importálása:
A Termékek menüben az Import gombra kattintva megjelenik a Termékek importálása ablak.
A Termékek importálása ablakban válasszuk ki a Material Code típust. Itt le tudunk tölteni mintafájlt és demo fájt is, ami segítségünkre lesz milyen adatok megadása szükséges a sikeres importhoz.
Az importban megadható adatok az alábbiak:
- SKU: termék cikkszáma
- Material Code: a KT, CSK vagy KF kód
- Quantity: a termékdíj mennyisége az adott termékkel kapcsolatban
- Unit: mértékegység (kg, g, l, ml)
Figyelem! Fontos, hogy az importban a Material code oszlopban található kódok Egyszerű szövegként legyenek formázva, ha számként kerül formázásra az importálás sikertelen lesz. Ebben az esetben az alábbi hibaüzenet jelenik meg:
Sikeres szinkron esetén az alábbi üzenetet látjuk:
Megjegyzés: Ha a termékhez már adott termékkód importálásra került és újra importáljuk (pl. mennyiséget módosítunk), akkor felülíródik a termékhez rendelt termékkód mennyisége. Minden más esetben, ha még nem volt a termékkód a termékhez rendelve újként rögzül.
Ha sikerült az import akkor a Termék adatlapján a Termékdíj fülön megjelennek az importált termékdíjak.
Beszállítói rendelés rögzítése és szállítmány
A termékdíj export a kész szállítmányok alapján működik, amelyikhez tartozik teljesítési dátummal ellátott számla.
A teljes folyamat bemutatása érdekében a beszállítói megrendeléstől indítjuk a folyamatot.
Létrehozunk egy beszállítói megrendelést, amelynek a beszállítója jelen példa esetén egy külföldi beszállító. Kiválasztunk egy raktárt.
A beszállítói rendelésen rögzítjük a terméket, az NYM-01 cikkszámú termékből 10 db-ot , amelyhez 111710 KF kódú termékdíjból 300 gramm került rögzítésre termékenként.
A beszállítói rendelésből egy szállítmányt hozunk létre.
Fontos, hogy a szállítmányon a számlázott mennyiséghez beírjuk a valós számlázott mennyiséget, ugyanis a szállítmány és számla kapcsolat lesz az, amely meghatározza, hogy a termékdíj exportban milyen termékdíjak jelennek meg.
A termékdíj export a kész szállítmányok alapján működik, amelyikhez tartozik teljesítési dátummal ellátott számla. Ha a termékünk szerepel egy kész állapotú szállítmányon akkor ezt a szállítmányt kell a Pénzügy/Számlák menüpont alatt egy számlához hozzákapcsolni.
A számlán a Kapcsolatok blokkban tudjuk megadni a szállítmány azonosítóját. Továbbá fontos, hogy a számla fizetési dátum is helyesen kerüljön megadásra, ugyanis ez határozza meg, hogy a termékdíj exportban mikor jelenik meg a termékdíj.
A Pénzügy/Számlák menüpontban látható a listában, hogy a számla fizetett és kapcsolódik hozzá szállítmány, illetve fizetési dátummal is rendelkezik.
Termékdíj exportálás
Ha helyesen rögzítettünk minden adatot, akkor a Termékek menüben a Műveletek gombra kattintva a Material-Code-Reportra kattintva megjelenik egy ablak.
A Material-Code-Reportban kiválaszthatjuk milyen dátumra vagy időintervallumra szeretnénk lekérni a kimutatást és kiválasztható a típusa.
Ha a MOHU Zrt. részére kívánunk adatszolgálatást tenni, akkor a körforgásos (EPR) típust szükséges választanunk. Az EPR díjköteles termékekről szóló első adatszolgáltatás időszaka 2023. július 1-2023. szeptember 30. lesz, melyről 2023. október 20-ig kell az OKIRKAPU rendszerén keresztül beküldeni az adatokat.
Ha a NAV részére szeretnénk Környezetvédelmi termékdíjjal kapcsolatos adatszolgáltatást tenni, akkor a környezetvédelmi (KT) típusú exportot kell kiválasztani.
Az exportban az alábbi mezők kerülnek megjelenítésre:
- számla teljesítési dátum
- Cikkszám
- Termékdíj neve
- Termékkód
- Számlázott termék mennyiség
- Mennyiségi egység
- Egység
- Össz súly kg
- Termékdíj nettó ár
- Termékdíj össz. nettó ár
- Pénznem
- Termék eredete
- Beszállító neve
- Számlaszám
Fontos!
Jelen fejlesztés nem kezeli automatikusan azt az esetet, amikor a két hatósági díj között átfedés van, azaz a CloudERP nem vonja le automatikusan a környezetvédelmi termékdíjból az EPR díjat.
Amennyiben további pontosítás születik a témában azaz egyértelműen összepárosíthatóak lesznek a környezetvédelmi termékdíj tételek és az EPR termékek, úgy természetesen ezzel a funkcióval is szeretnénk bővíteni jelen fejlesztést.
Termékdíj számlán való megjelenítése:
A kormányrendelet előírja, hogy számlán szükséges az alábbi fix záradékszöveget kell feltüntetése:
"A kiterjesztett gyártói felelősségi díj megfizetése az eladót terheli."
Bizonyos esetekben pedig egyéb, más adatokat is fel kell rajta tüntetni.
Az alábbi példában bemutatjuk, hogy a Beállítások/Pénzügy/Számla minta menüben milyen számla minta rögzíthető annak érdekében, hogy automatikusan megjelenjen a számlán a kötelező megjegyzés kiegészítve a termékdíj nevével.
{% if product_material_2_sum_price %}
{% for material in product_materials_2 %}
{{ material.name }} tekintetében (az általunk gyártott, vagy külföldről behozott termékek csomagolására vonatkozóan, mely nem érvényes a forgalomba hozott csomagolószerekre, illetve belföldi vásárlású termékek csomagolására): „A kiterjesztett gyártói felelősségi díj megfizetése az eladót terheli.
{% endfor %}
{% endif %}
Hozzászólások
0 hozzászólás
Hozzászólások írásához jelentkezzen be.