A CloudERP-ben eddig csak termékegyedek, azaz gyári számok rögzítésére volt lehetőség, amelynél egy gyáriszám egyetlen termékegyedhez kapcsolódott és az alapján volt a rendszerben nyomonkövethető a termék útja.
Ezen fejlesztés révén lehetőségünk van LOT számokat rögzíteni a rendszerben és ezeket nyomonkövetni, amelyek több terméket is magukba foglalnak, hiszen ha egy romlandó termékre gondolunk, amelyből egyszerre több száz vagy ezer termékegyed is érkezik hozzánk, azoknak sok esetben egyetlen LOT száma, gyártási és/vagy lejárati ideje van. Viszont rendelés kiszolgálás során pontosan tudnunk kell, hogy milyen lejárati idővel, hány termék található raktárunkban és milyen sorrendben szolgáljuk ki velük a rendeléseket, annak érdekében hogy minél kisebb legyen a valószínűsége, hogy a raktárunkban olyan termékek ragadnak be, amelyeknek közeli lejárati ideje van.
Továbbá, ha bármilyen probléma merül fel (pl. gyártási hiba miatt) a termékkel kapcsolatban, akkor könnyen visszakereshető legyen, hogy a terméket kitől szereztük be, mikor érkezett be a raktárunkba, meddig tároltuk, majd kiknek került belőle eladásra.
Először fontos tisztáznunk a fogalmakat, hogy mi alatt mit értünk, amikor a rendszer egyes fogalmakkal találkozunk.
A LOT szám, a sarzsszám és a batch szám mind olyan azonosítók, amelyek a termelési folyamat során előállított tétel vagy csoport termékek nyomon követésére szolgálnak. Ezeknek az azonosítóknak a használata lehetővé teszi a termékek pontos azonosítását, a nyomon követésüket és a minőségellenőrzést. A lényeg az, hogy ezek az azonosítók mindegyike arra szolgál, hogy a termelési tételt vagy partit azonosítsa és nyomon kövesse a gyártási folyamat során, illetve a készletek mozgásai során.
A jelölést a termék gyártója képezi, és nyilvántartást vezet róla. A jelölés abban segít, hogy a tömeggyártásban készült termékek nyomonkövethetőek legyenek. Minden gyártási ciklusnak külön-külön, EGYEDI LOT száma kell hogy legyen. A LOT szám alapján a gyártónál vissza lehet keresni azt, hogy adott azonosítóval ellátott terméket mikor, milyen alapanyagokat felhasználva, melyik gyártósoron készültek.
A LOT szám felhasználása akkor válik fontossá ha fény derül egy gyártási hibára, és vissza kell hívni termékeket. A LOT nyilvántartás miatt nem kell az összes terméket a piacról bevonni, hanem elég csak azokat a termékeket visszahívni amelyiknek a gyártási azonosítója, LOT száma, megegyezik a hibás termék LOT számával.
LOT szám: Általános kifejezés, amelyet gyakran használnak a termelési tétel vagy csoport termékek azonosítására. A LOT számok gyakran rögzítik a termelési folyamat során, és egyedi azonosítót jelentenek az adott tételhez. Gyakran alkalmazzák gyógyszerek, élelmiszerek, vegyszerek, elektronikai termékek és más ipari ágazatokban is.
Sarzsszám: A "sarzsszám" kifejezést gyakran élelmiszerek és gyógyszerek területén használják. Egy adott gyártási folyamat során előállított összehangolt termékcsoportot azonosítja. A sarzsszám használatával lehetővé válik az összehasonlítható termékek csoportosítása, és lehetővé teszi a minőségellenőrzést.
Batch szám: A "batch" angol kifejezés, amelyet szintén termékek csoportosítására használnak, hasonlóan a sarzsszámmal azonosított csoportokhoz. A "batch szám" gyakran azonosítja az adott gyártási periódusban előállított termékek csoportját.
A rendszerben mi minden esetben LOT számként hivatkozunk erre a azonosítóra, így ha a te termékeid esetében batch számról vagy sarzszámról beszélünk, akkor a rendszeren belül ezt LOT számként fogod tudni kezelni.
Lejárati idő: A lejárati idő/szavatossági idő egy olyan időtartam, amely alatt egy termék, élelmiszer vagy gyógyszer garantáltan megfelelő minőségű, biztonságos és hatékony marad. Ez a fogalom különösen fontos romlandó vagy idővel lebomló termékeknél, ahol az idő múlásával a minőség romlása vagy a hatásosság csökkenése bekövetkezhet.
A szavatossági idő alapvetően a gyártási folyamat, az összetevők és a tárolási körülmények alapján kerül meghatározásra. Általában a termék címkéjén vagy csomagolásán található, és dátumok vagy időintervallumok formájában jelenik meg. Például egy élelmiszer terméknél "Szavatossági idő: 2023.08.31." vagy "Felhasználható: 3 hónapig a csomagolás kibontása után."
Két fő típusa van a szavatossági időnek:
- Minőségmegőrzési idő: Ezt általában az élelmiszerek esetében használják. A termék minősége, íze, illata vagy textúrája ezen időszak után lehet, hogy nem lesz már a legjobb, de még mindig biztonságos lehet fogyasztani.
- Felhasználhatósági idő: Ezt általában a gyógyszerek és olyan termékek esetében használják, ahol a hatásosság és a biztonság szempontjából
A rendszerben minden esetben lejárati időként kerül ez a dátum megnevezésre.
Gyártási idő: A gyártási idő az a dátum és időpont, amikor egy adott termék vagy áru előállítása vagy gyártása befejeződött. Ez a dátum jelzi, hogy mikor lett a termék elkészítve vagy összeszerelve a gyártási folyamat során.
A gyártási idő fontos információ, mivel segít az áruk nyomon követésében, minőségellenőrzésben és a készletkezelésben. Ezenkívül a gyártási idő alapján lehet megállapítani, hogy egy adott tétel vagy parti termékek milyen időszakban készültek el, ami hasznos lehet például minőségi problémák vagy visszahívások esetén.
A gyártási időt általában pontosan rögzítik és dokumentálják a termelési folyamat során. Ebben az időpontban a termék elkészült és készen áll az elosztásra, értékesítésre vagy más felhasználásra.
Formátuma: Év-Hónap-Nap Óra:Perc:Másodperc (YYYY-MM-DD HH:MM:SS): Ez a formátum a dátumot először az évvel, majd hónappal és napokkal, majd az időt óra, perc és másodperc részeként jeleníti meg. Például: "2023-08-10 14:30:00". Néhány esetben elegendő a rövidített formátum (év-hónap-nap).
A rendszerben minden esetben gyártási időként kerül ez a dátum megnevezésre.
FEFO (First Expired, First Out) azon elvet jelenti, amelyet gyakran romlandó vagy lejárati dátummal rendelkező termékek kezelésénél alkalmaznak. Ez az elv azt jelenti, hogy az elsőként lejáró termékeket kell először kiemelni és felhasználni vagy értékesíteni, hogy elkerüljük a termékek lejártával járó pazarlást és minőségromlást.
A FEFO elv lényege az, hogy az a termék, függetlenül a beérkezéstől, melynek szavatossági ideje/lejárati ideje a legkorábban lejár kell először használni vagy értékesíteni. Ez az elv biztosítja, hogy a készletben lévő termékek minősége és hatásossága a lehető legjobb legyen, és minimalizálja a lejárt termékek mennyiségét.
A FEFO elvet olyan termékeknél alkalmazzák, mint élelmiszerek, gyógyszerek, kozmetikumok és más romlandó termékek. Az alkalmazás során a készletezési és elosztási folyamatokat úgy tervezik meg, hogy az elveknek megfelelően először a lejáró termékeket használják fel, majd az újabb lejárati dátumú termékek kerülnek sorra.
A fogalmak tisztázása után pedig nézzük át, hogy a CloudERP-ben hogyan tudjuk hatékonyan kezelni a LOT számokat.
Az alábbi pontok egy-egy tudásbázis cikkre irányítanak, ahol részletesen leírásra kerül a funkció.
Hozzászólások
0 hozzászólás
Hozzászólások írásához jelentkezzen be.