Hogyan rendelhetsz hozzá egy vonalkódot egy termékhez?
- Termékek létrehozásakor a CloudERP-ben
- Utólagos vonalkód rögzítés
- Vonalkódok törlése
- Vonalkódok tömeges felvitele
Többszörös vonalkódok kezelése
Mikor használhatod a többszörös vonalkódokat?
Hogyan tudod rögzíteni a többszörös vonalkódot?
Miért használj vonalkódot?
Amennyiben nem használtál eddig vonalkódot és szeretnél róluk többet megtudni, akkor olvasd el a Mit érdemes tudnod a vonalkódokról? című oktató anyagunkat.
Biztosan egyetértesz azzal, hogy a termékek keresése, felvitele, összekészítése során érdemes lehet felgyorsítani a folyamatokat. Sokszor nehéz beazonosítani egy belsőleg használt cikkszám vagy elnevezés alapján az adott terméket. Ebből adódóan már biztosan volt tévesen összekészített csomagod, ami aztán újabb hosszas adminisztrációs és cserefolyamatokat generált. A vonalkódok ebben tudnak neked nagy segítséget nyújtani.
Mindenképpen érdemes – mi legalábbis ezt tanácsoljuk neked –, hogy már a legelején kezdj el a termékeidhez vonalkódokat használni, hiszen a vonalkód a termék egyedi azonosítója, a legtöbb esetben az elválaszthatatlan a terméktől és már a gyártó/forgalmazó elhelyezi azt rajta.
A következőkben azt fogjuk végig venni, hogyan tudod a termékeidhez hozzárendelni ezeket a kódokat, valamint hogy milyen folyamatoknál fogod tudni használni őket, ezzel gyorsítva a mindennapi munkádat.
Amennyiben olyan termékeket értékesítesz, amelyeken nincs vonalkód, szintén hasznos információkat találhatsz az előző fejezetben arról, hogy miképpen tudod jól felépíteni, saját vonalkód rendszeredet. (Hogyan alakítsuk ki a vonalkód rendszerünket?)
Hogyan rendelhetsz hozzá egy vonalkódot egy termékhez?
1. Termékek létrehozásakor a CloudERP-ben
Egyszerű termék felvitelekor a vonalkód mezőnél egyszerűen csak olvasd le a vonalkódot és az rögzül a terméknél. A termék felvitele során a Készlet információknál fogod találni a vonalkódok mezőt:
Egy termékhez több vonalkódot is rögzíthetsz.
Érdemes vonalkódolvasót használnod, így elkerülve az adminisztrációs hibákat.
Amennyiben mégis kézzel rögzítenéd a kódot (nem ajánljuk) az Enter gomb megnyomása után tudod az esetleges újabb kódot rögzíteni.
Variálható termékek esetén mindig a gyerek termékhez tudod csak rögzíteni a vonalkódot.
Csomagtermékek vonalkódja: Csomagtermékekhez is tudsz felvenni vonalkódot, ez gyorsíthatja a munkádat, ha sok csomagterméked van és azokat gyakran akarod szerkeszteni, így a termékek listaoldalán gyorsan meg tudod azokat keresni vonalkód alapján, de ebben az esetben inkább azt javasoljuk, hogy csak az összetevők szintjén érdemes a vonalkódok használata, hiszen a rendelések összeszedésekor, illetve azok ellenőrzésekor is csak az adott összetevő kódját fogod leolvasni. Amennyiben a csomagtermékeidet fizikálisan is összecsomagolod, akkor a többszörös vonalkód használatát ajánljuk, amelyre egy kicsit később térünk ki.
2. Utólagos vonalkód rögzítés
Amennyiben egy termék létrehozásakor nem rögzítettél vonalkódot, akkor azt utólagosan is meg tudod tenni:
Cikkszám, vagy név alapján a termék listaoldalán megkeresve a terméket, abba belépve a Készlet információk résznél bármikor tudsz új vonalkódot rögzíteni.
Arra mindig figyelj oda, hogy miután felvitted a vonalkódot, ments rá a termékre a Mentés vagy a Mentés & Kilépés gombok valamelyikével.
A vonalkódok gyors rögzítésére is van lehetőséged. A termékek listaoldalán klikkelj pl. a termékek fölötti üres területre és olvasd be egy termék vonalkódját. Amennyiben az adott vonalkód nem szerepel még a rendszerben, a következő üzenetet fogod kapni:
Majd megjelenik a következő ablak, ahol nagyon egyszerűen hozzá tudod rendelni a vonalkódot ahhoz a termékhez, amelyikhez tartozik (ennek természetesen feltétele, hogy a termék már szerepeljen a rendszerben). A legördülő listából egyszerűen csak válaszd ki az adott terméket, vagy neve/cikkszáma beírásával szűkítsd a lehetőségeket. Az OK gomb megnyomása után a termékhez hozzárendelődik a beolvasott vonalkód
Ugyanezzel a gyors rögzítéssel tudod majd hozzárendelni a következő esetekben egy termékhez a vonalkódot, ha az még nincs hozzáadva egy termékhez a rendszerben, így nem kell megszakítanod a folyamataidat:
-
-
- Leltározás közben
- Kivételezés során (mobil kiszedés során nem!)
- Bevételezéskor
-
3. Vonalkódok törlése
Amennyiben tévesen rögzítettél egy vonalkódot, vagy megváltozott egy termék kódja, és a régit már nem szeretnéd használni nincs más teendőd, mint a termék adatai közül törölni a vonalkódot a már megtanult helyen. Tehát a Készlet információk résznél egyszerűen csak az X-jellel töröld ki a nem használt vagy hibásan rögzített kódot, majd mentsd el a terméket a Mentés vagy a Mentés & Kilépés gombbal.
4. Vonalkódok tömeges felvitele
Termékekhez tömegesen is hozzá tudsz rendelni vonalkódot. Erről részletesen a Termék export/importja fejezetben olvashatsz részletesen. Itt csak annyira térnénk ki, hogy amennyiben csak a vonalkódokat akarod tömegesen exportálni/importálni, akkor a fenti fejezet alapján exportáláskor elegendő a termék nevét és vonalkódját kijelölnöd.
Így a következő táblázatot fogod tudni szerkeszteni, ahol a Barcodes oszlopba fogod tudni felvenni az egyes termékekhez tartozó vonalkódot. Érdemes itt is vonalkódolvasót használnod a biztos adminisztráció miatt. Amennyiben több vonalkódot szeretnél egy termékhez felvenni, akkor azokat pontosvesszővel (;) válaszd el. Miután feltöltötted adatokkal a táblázatot, nincs más dolgod, mint importálni azt a CloudERP-be.
Többszörös vonalkódok kezelése
Mikor használhatod a többszörös vonalkódokat:
- A termékeid gyűjtő csomagolásban érkeznek, és ezen a gyűjtő csomagoláson egy, a terméken lévő vonalkódtól eltérő kód szerepel.
- Ha csomagtermékeidet fizikálisan is összecsomagolod, és azokat saját, belső használatú vonalkóddal látod el. Használatuk azért célszerű, mert amennyiben a termékeket bontatlan gyűjtő csomagolásban szeretnéd a vásárlódnak elküldeni, elegendő a gyűjtő vonalkódjának leolvasása, és a rendszer úgy kezeli, mintha több terméket számolnál le egyszerre. (Ez összeszedésnél, ellenőrzésnél és leltározásnál is működik).
- Ugyanígy tudod gyűjtő vonalkód alá rendelni a saját csomagtermékeid összetevőit.
Hogyan tudod rögzíteni a többszörös vonalkódot:
- A folyamatot mindig a TERMÉKEK menüpont alatt található, Többszörös vonalkódok almenüben tudod elindítani
- Majd a jobb alsó sarokban lévő nyilat felnyitva klikkelj az Új többszörös vonalkódra. Amennyiben a terméked gyűjtő csomagolásban érkezik, először ezt kell majd beolvasnod a legelső sorban, majd kiválasztanod azt a terméket, amelyik megtalálható a csomagolásban, legutoljára pedig megadnod azt a mennyiséget, amennyit ebben a gyűjtőcsomagolásban találsz.
Vegyünk egy példát.
- Érkezik 12 db egyméteres varázspálcád egy kartonban, amely kartonon szerepel egy vonalkód (3661434000522).
- Ezt a vonalkódot beolvasod, majd a termékeknél kiválasztod a Varázspálcák közül az egymétereset, a mennyiségnél pedig megadod azt, hogy 12.
- Majd elmented.
Innentől kezdve összeszedéskor, mobil kiszedésnél, ellenőrzéskor, leltározáskor, bevételezés ellenőrzésekor elegendő a gyűjtőkartonon lévő vonalkódot lehúznod, és a rendszer automatikusan 12 db-ot fog számolni az adott termékből, így nem kell megbontanod a csomagot; és a folyamataid sokkal gyorsabban haladnak majd.
Előfordulhat az is, hogy ebben a gyűjtő csomagolásban nem csak egyféle terméked érkezik, hanem, mondjuk, kettő. Ebben az esetben a Termék hozzáadása gombbal tudsz még egy tételt kiválasztani és az adott mennyiséget rögzíteni.
Tegyük fel, hogy az adott kartonban nem 12 db egyméteres varázspálca van, hanem 6 db egyméteres és 6 db kétméteres, ebben az esetben a következőképpen tudsz eljárni:
Ugyanígy kell eljárnod akkor is, ha egy csomagtermékedet előre összekészíted és saját vonalkóddal látod el az összekészített csomagot. Azt ajánljuk, hogy ezt csak 2-3 összetevős csomagtermékeknél használd a gyakorlatban és leginkább azoknál, amelyek forgási sebessége magas. Ebben az esetben elég nagy a tévedés lehetősége, és így a vonalkódok használata feleslegessé válhat, illetve nem lesz hatékony. Tehát a csomagtermékek esetében inkább a tételes összeszedést javasoljuk, ahol az összetevőket csak a rendelések összekészítésekor rakod össze.
A vonalkódok CloudERP-n belüli használatáról a következő fejezeteben lesz szó.
Hozzászólások
0 hozzászólás
Hozzászólások írásához jelentkezzen be.