Egyedi árlistához tartozó ár megadása
Termék árának módosítása és törlése
Termékek árazása export/import segítségével
Milyen adatokat kell megadnod a táblázatban
Ahogy a korábbi fejezetekben leírtuk, termékeket úgy fogsz tudni árazni, hogy először létre kell hoznod árlistákat, majd a termékeknek ehhez az árlistához kapcsolódó árát kell megadnod.
Termékek árazásának típusai
- Termékek egyedi árazása
- Termékek tömeges árazása
- Termékek árazása export/import segítségével
Termékek egyedi árazása
Terméket legegyszerűbben úgy tudsz árazni, hogy vagy annak létrehozásakor, vagy bármilyen módosítás alkalmával, a termék adatlapjának árazás részénél hozzárendeled a termék árát egy adott árlistához.
Alapértelmezett ár megadása
Alapvetően egy termék adatlapján az alapértelmezett árlista* fog megjelenni, amelyhez fix, vagy egy kalkulált árat (ez utóbbiról a formulák résznél bővebben olvashatsz) fogsz tudni hozzárendelni.
*Ez az alapértelmezet árlista nem törölhető
Mezők | Lehetőségek/leírás | Megjegyzés |
Ár típusa | fix, vagy kalkulált |
Fix ár: egy általad megadott, bármilyen más ártól független ár Kalkulált ár: Valamely más árhoz (beszerzési, vagy egyéb árlistán szereplő) képest, valamilyen formulával kiszámolt ár. |
Mennyiségi kedvezmény | Megadott mennyiségi sávokhoz adható kedvezmény | a kalkulált árral együtt a későbbiekben térünk ki rá |
Bruttó és Nettó ár | Bármelyiket megadhatod, a rendszer automatikusan kalkulálni fogja a másikat a megadott ÁFA kulcs függvényében | |
Adó | a termékre használt ÁFA mértéke | % jel nélkül kell megadnod |
Egyedi árlistához tartozó ár megadása
Amennyiben a termékednek több ára is van, akkor a már korábban létrehozott árlisták segítségével tudsz a termékedhez több árat is hozzárendelni.
A termék árazásánál klikkelj a TERMÉK HOZZÁADÁSA ÁRLISTÁHOZ gombra.
Meg fog jelenni egy új sor, amelynél látni fogsz az Árlista oszlopban egy legördülő menüt, ahonnan kiválaszthatod az adott árlistát, amelyhez az árat rendelni szeretnéd. (Normál ár esetén egy árlistához egy árat tudsz hozzárendelni!)
Amennyiben ezt a kiválasztott árlistát bármely értékesítési csatornádhoz, ügyfél csoportodhoz/ügyfeledhez hozzárendelted, onnantól kezdve ott ezen az áron fog megjelenni a terméked.
Fontos! Amennyiben egy értékesítési csatornádhoz egy egyedi árlistát társítottál, de a termékednél nem adtál meg ehhez az egyedi árlistához tartozó árat, akkor a terméked az adott értékesítési csatornán az alapértelmezett áron fog megjelenni.
Termék árának módosítása és törlése
Termék árát, a termékek adatlapján az árazás résznél bármikor módosíthatod, egyedi árlisták esetén akár törölheted is az adott árlista sorának a végén található kukával.
Termékek tömeges árazása
Amennyiben tudod, hogy egy bizonyos termék csoportot szeretnél árazni, amelynek az ára megegyező, akkor a termék oldalon ezen termékeket kijelölve tömegesen is árazhatod őket.
A termékek kijelölése után a felső menüben kell kiválasztanod a TERMÉKEK ÁRLISTÁHOZ ADÁSA lehetőséget.
Itt a következő párbeszédablak fog megjelenni.
Itt kiválaszthatod:
- az ár típusát,
- mennyiségi kedvezményt,
- azt, hogy melyik árlistához, vagy kedvezményes árlistához akarod hozzátenni azt az árat, amelyet meg fogsz adni (egyszerre csak egy fajta árlistával dolgozz!),
- a termék bruttó vagy nettó árát, tetszés szerint,
- az adó mezőnél pedig a termékhez tartozó ÁFA kulcsot.
Az OK gomb megnyomása után az így megadott árak automatikusan megjelennek a termék adatlapján az Árazás résznél. (Amennyiben ilyen módon adtad meg kedvezményes árat, akkor a kedvezményes áraknál - de a kedvezményes árakról egy későbbi fejezetben bővebben lesz szó.)
Termékek árazása export/import segítségével
Amennyiben nagy mennyiségben szeretnél különböző árú termékeket árazni, akkor azt export és import segítségével tudod azt megtenni.
A termékek lista oldalán jelöld ki az árazni kívánt termékeket a termékek előtt lévő jelölőnégyzet segítségéve, majd a felső menüsorban válaszd ki a KIJELÖLT TERMÉKEK EXPORTÁLÁSA GOMBOT.
A következő párbeszédablakot fogod látni:
- A típusnál válaszd a SZERKESZTÉST.
- A profil csoport csak akkor fog megjelenni, ha több termék profillal is dolgozol.
- Oszlopok: Árazáskor itt érdemes kiválasztanod a termék nevét, hogy biztosan be tudd azonosítani majd a terméket és azt az árlistát, amelyikhez árat szeretnél rendelni a kiválasztott termékeknél. Több árlistát is kiválaszthatsz egyszerre. A normál árlisták és a kedvezményes árlisták neve alatt láthatod, hogy az Price List (normál árlista) vagy Sale Price List (kedvezménye árlista).
- A demo és a minta jelölőnégyzeteket itt figyelmen kívül hagyhatod.
A megfelelő oszlopok kiválasztása után az EXPORT gomb megnyomásával egy .xlsx formátumú fájl fog generálódni.
Nézzük meg hogyan néz ki ez az exportált táblázat:
A táblázat fejlécében a következő oszlopokat láthatod
ID | a termék CloudERP rendszeren belüli sorszáma (ezt az adatot ne változtasd meg soha) |
Name | Ez az oszlop akkor jelenik meg, ha a termék exportnál kiválasztottad a Név oszlopot |
SKU | Ez minden esetben megjelenik, ez a termék cikkszáma |
Majd ezt követik a különböző árlistákhoz tartozó adat oszlopok. Mindegyik normál árlistához 5 db oszlop tartozik. Amennyiben a terméket még nem rendelted hozzá az adott árlistához, akkor a termékekhez tartozó sorok üresek lesznek, amennyiben már van hozzárendelve adat akkor az egyes sorok a megfelelő adatokkal lesznek kitöltve.
Price List – az árlista neve – Net Price (pénznem) | Az adott árlistához tartozó Nettó értékek |
Price List – az árlista neve – Price (pénznem) | Az adott árlistához tartozó Bruttó értékek |
Price List – az árlista neve – VAT (%) | A termékhez tartozó ÁFA kulcs |
Price List – az árlista neve - Quantity Discount | A termékhez tartozó mennyiségi kedvezmény |
Price List - alapértelmezett - Formula | A termékhez tartozó formula |
Milyen adatokat kell megadnod a táblázatban
- A nettó és a bruttó árak közül elegendő itt is megadnod csak az egyiket.
- ÁFA kulcs: ezt minden esetben meg kell adnod egyszerűen csak az ÁFA kulcs értékét kitöltve % jel nélkül
- Mennyiségi kedvezmény és a formula oszlopok (ezekről egy külön fejezetben beszélünk majd, így jelen esetben ezeket az oszlopokat hagyd üresen, vagy akár az egész oszlopot töröld a táblázatból.)
Nézzünk egy példát egy kitöltött táblázatra:
Látható mindhárom termék esetében, hogy azokat az alapértelmezett árlistánál beáraztuk úgy, hogy bruttó árakat adtunk meg, mindegyik 27% ÁFA kulccsal. Kettő terméket pedig az Egyedi árlistához is hozzárendeltünk, szintén bruttó árak megadásával, 27% ÁFA kulccsal.
Amelyik terméknél nem adtunk meg árat az egyedi árlistánál, annál nem fog az adott árlistához ár generálódni a rendszerben.
Az így kitöltött táblázatot elmentjük majd visszaimportáljuk a CloudERPbe a következő módon:
A termékek lista oldalán a felső menüben kiválasztjuk a TERMÉKEK IMPORTÁLÁSA lehetőséget.
A felugró párbeszédablak a következő lesz:
- A típusnál a szerkesztést választjuk.
- A profil csoport itt is csak akkor jelenik meg, ha több termékprofillal dolgozunk. Azt válasszuk ki, amelyet export során is választottunk.
- Módnál pedig a HOZZÁFŰZŐ módot válasszuk (így felülíródnak azok az árak is, amelyeket esetlegesen már korábban megadtunk, majd exportálás után javítottunk a táblázatban).
- Ezután húzzuk a korábban elmentett fájlunkat a kijelölt terültre.
- Végezetül nyomjuk meg az IMPORT gombot.
A termék folyamatoknál fogjuk látni, hogy a műveletet sikerült-e végrehajtani:
Jelen esetben látható, hogy a folyamat sikerült és 3 termék adatai frissültek.
Fontos! Ezzel a módszerrel csak azon árlistához tartozó árak fognak módosulni, amelyek szerepeltek a táblázat fejlécében. Azon árlisták, amelyeket nem tüntettél fel a táblázatban, érintetlenül megmaradnak.
Ezek tehát az termék árazásának a lehetőségei. A továbbiakban azzal ismerkedünk meg, hogy hogyan tudsz különböző formulákat használni, amelyek felgyorsíthatják az árazásod menetét.
Hozzászólások
0 hozzászólás
Hozzászólások írásához jelentkezzen be.