A funkció az 1.50 verziótól érhető el a rendszerben! |
Felhasználói csoportok jogosultságkezelése
Amikor a Felhasználók/Csoportok menüben létrehozunk egy új felhasználói csoportot, akkor lehetőségünk van különböző jogokat adni és elvenni egész csoportoktól.
Megadható, hogy egyes funkciókhoz hozzáférhetnek-e vagy sem az adott csoportba tartozó felhasználók, pénztárcáknál, raktáraknál milyen jogosultsági szintjük van, milyen címkékhez, értesítésekhez, nézetekhez férnek hozzá, milyen menüpontokhoz férnek hozzá.
Ennek az az előnye, hogy ha több alkalmazottunk van adott területen, akkor nem kell egyesével minden felhasználónak külön beállítani a jogosultságokat, ennek pontos lépéseit hamarosan ismertetjük.
Az alábbi képen látható, hogy egy már létrehozott felhasználói csoport esetén látjuk mely felhasználók vannak a csoporthoz rendelve, illetve úgy ahogy a felhasználón minden jogosultsági szintet külön be tudunk állítani, hogy ezek öröklődni tudjanak a kapcsolt felhasználókra.
Tehát jelen példában létrehozunk a raktárban dolgozó kollégáknak egy felhasználói csoportot, így ha új kolléga érkezik a csapatba, akkor egyszerűen meg tudja kapni ugyan azokat a jogosultsági szinteket, amihez a többi kolléga is hozzáfér.
A raktárosok nem szeretnénk, ha tudnánk exportálni, saját nézeteket létrehozni, így ezeknél a NEM opciót választjuk ki nekik.
Figyelem! Ha nem engedjük, hogy saját nézeteket hozzanak létre, akkor a felhasználókkal olyan nézeteket kell megosztani, amikben tudnak dolgozni, ugyanis ebben az esetben ők nem tudnak maguknak nézeteket létrehozni.
Viszont a főbb raktári funkciókhoz adunk jogosultságot, tehát az adott funkció mellett az IGEN opciót választjuk ki. De nem szeretnénk ha az összes kolléga raktári adminisztrátor lenne, illetve nem szeretnénk ha tudnák a termékszámos termékek kiszedési módját változtatni, így ezeket nem engedélyezzük.
A Pénztárcákhoz, Címkékhez, Értesítésekhez nem szeretnénk ha hozzáférnének, így ezeket üresen hagyjuk.
Viszont szeretnénk ha a raktárakhoz hozzáférnének, így megadjuk nekik az általunk megfelelőnek vélt jogosultsági szintet.
Ha mindent helyesen beállítottunk, akkor Mentsük el.
Felhasználók jogosultságkezelése
Ha egy meglevő felhasználót vagy új felhasználót hozunk létre a Felhasználók/ Felhasználók menüben, akkor a Csoportok mezőben ki tudjuk választani hogy adott felhasználó mely csoportokhoz tartozik.
Ha szeretnénk, hogy a Felhasználó automatikusan megkapja azokat a jogosultságokat, amik a csoportnál meg lettek adva, akkor kattintsunk az "Összes jogosultság öröklése csoportból" műveletre.
Ez azt fogja befolyásolni, hogy ha a felhasználó jogosultságai között azt az opciót választjuk ki, hogy a Csoportból örökölje a jogosultsági szintet, akkor a rendszer megnézni, hogy a felhasználóhoz rendelt csoportban/csoportokban mi az adott területhez a jogosultsági szint és a csoport alapján dönti el, hogy hozzáférhet-e a felhasználó a funkcióhoz vagy nem.
Fontos! Ha egy felhasználó több csoporthoz van rendelve, és eltér a két csoportban adott funkcióhoz a jogosultsági szint, akkor azt a jogosultságot örökli meg a felhasználó a csoportból, ami megengedőbb.
Tehát pl. ha van egy Raktár és Beszerzés csoportunk, amibe ezek a jogosultságok vannak beállítva:
Raktár | Beszerzés | |
Rendelés csomagolása |
Igen | Nem |
Láthatja a beszerzői árakat | Nem | Igen |
Ha Raktáros Róbertet hozzákapcsoljuk a Raktár és Beszerzés csoporthoz is és a csoportból örökli a jogosultági szinteket, akkor az azt fogja jelenteni, hogy ő a Rendelés csomagoláshoz is hozzáfér és Láthatja a beszerzői árakat is, hisz a megengedőbb jogosultságot kapta meg.
Továbbá a rendszer a segítségünkre van az egyes funkciók mellett található i gombbal is. Ugyanis erre kattintva láthatunk egy listát róla, hogy az adott jogosultság, ha engedélyezve van egy felhasználónál akkor mit tud a rendszerben csinálni:
Pénztárcák
A felületen pénztárcánként külön megadahtóak az egyes jogosultsági szintek.
Fontos! Ha üresen hagyjuk az összes pénztárca jogosultságot, akkor az összes pénztárcához írás jogosultságot kap a felhasználó. Ha már egy pénztárcához adunk meg jogosultságot, akkor viszont csak ahhoz az egyhez fog jogosultságot kapni adott szinten és a többihez pedig nincs jogosultsága (addig amíg be nem állítunk neki valamilyen jogosultsági szintet).
Címkék
A Felhasználok menüben megadható, hogy ha egy felhasználónak csak adott címkékhez szeretnénk jogosultságot adni, ha azokat hozzáadja, eltávolítsa a rendelésekről, ajánlatokról, egyéb elemekről.
Ha egy címkét sem jelölünk ki, akkor alapértelmezetten a felhasználó hozzáfér az összes címkéhez, és újakat is tud létrehozni cég beállításoktól függően.
Fontos! Ha üresen hagyjuk az összes címkénél az Engedélyezve mezőt, akkor az összes címkéhez hozzáfér a felhasználó. Ha már egy címkét Engedélyezünk, akkor csak az Engedélyezett címkéhez fér hozzá, az összes többihez nem. Ennek oka, hogy amíg legalább egy nem kerül beállításra, addig mi úgy vesszük, hogy nem szeretnétek kezelni a címke jogosultságokat.
Raktárak
Raktáranként megadható a jogosultsági szint felhasználói csoportokhoz és felhasználókhoz is.
Raktár olvasás:
-
Lekérdezheti, tehát megtekintheti a műveleteket, lokációkat, stb.
-
Nem módosíthat semmit
-
Nem hajthat végre semmilyen műveletet az adott raktárban
Raktár dolgozó
- Tud mindent amit a Raktár olvasás
-
Létre tud hozni műveleteket, végre tudja hajtani őket, stb.
-
Nem tudja módosítani a raktár beállításait, lokációkat/kocsi lokációkat hozzáadni és törölni
Raktár írás
- Minden tud amit a Raktár olvasás és Raktár dolgozó
-
Tudja módosítani a raktár beállításait
-
Tud lokációkat/kocsi lokációkat hozzáadni és törölni
Fontos! Ha üresen hagyjuk az összes raktár jogosultságot, akkor az összes raktárhoz írás jogosultságot kap a felhasználó. Ha már egy raktárhoz adunk meg jogosultságot, akkor viszont csak ahhoz az egyhez fog jogosultságot kapni adott szinten és a többihez pedig nincs jogosultsága (addig amíg be nem állítunk neki valamilyen jogosultsági szintet).
Ennek oka, hogy amíg legalább egy nem kerül beállításra, addig mi úgy vesszük, hogy nem szeretnétek kezelni a raktár jogosultságokat.
Nézetek
Itt láthatjuk azokat a nézeteket, amelyeket az adott felhasználóval, felhasználói csoporttal megosztottunk. Látható a nézet neve, hogy milyen modulból érkezik, milyen jogosultsági szintet kapott hozzá a felhasználó/csoport, ki oztotta meg vele és mikor, illetve ha egy csoporttal lett megosztva a nézet, akkor melyik csoporttal.
A nézeteket itt nem lehet hozzáadni, eltávolítani, azt kizárólag a Nézeten belül a Megosztás műveletben tudjuk szerkeszteni.
Értesítések
Itt megadható, hogy adott felhasználó milyen értesítéseket kapjon meg.
Ezek az értesítések a rendszerben a jobb felső sarokban a harang ikon alatt jelennek meg:
Ha üresen hagyjuk, akkor a felhasználó nem kap semmiről sem értesítést. Ha kiválasztunk értesítéseket, akkor pedig az adott értesítésekről kap.
IP korlátozások
A funkció lényege, hogy a Tulajdonos jogkörű felhasználó be tudja állítani, hogy mely felhasználó milyen IP címről éri el a CloudERP-t. Így ha azt szeretnénk, hogy a kollégák pl. otthonról ne tudjanak belépni, akkor lehetőségünk van beállítani, hogy mely IP címekről engedélyezzük a belépést. Ezt beállítani a Beállítások/Felhasználók/Felhasználók menüben a Haladó beállítások blokkban található Engedélyezett IP cím mezőben tudjuk megadni. Ha nincs megadva IP cím, a felhasználó bármilyen címről beléphet. Ha szeretnénk lekorlátozni, hogy adott felhasználó csak adott IP címről/címekről tudjon belépni, akkor ebben a mezőben adjuk meg az IP címeket. Akár többet is megadhatunk ebben az esetben annyi a teendőnk, hogy amikor beírtuk az IP címet nyomjunk egy ENTER-t, és beírhatjuk a következő IP címet. Fontos! Ez a beállítás minden cégre érvényes, ami az adott felhasználóhoz van rendelve, tehát ha beállítunk egy IP címet, és a felhasználó több céghez is hozzá van rendelve, akkor a felhasználó csak arról az egy IP címről tud belépni az összes cégbe. Időnként (szolgáltatótól függ a gyakorisága), az IP címek változnak, így ezt időnként érdemes ellenőrizni, hogy nem változott-e és amennyiben változott, úgy módosítani ezt a mezőt. IPv4 és IPv4 maszkolt formátum is elfogadott, több opció is megadható.
A lenti linkeken találsz további példákat és részletes leírást.
Néhány egyszerű példa: 18.159.43.96, 18.159.43.0/24
Fontos, hogy a külső publikus IP címet add meg és ne lokális címet (pl 192.168. kezdődő nem jó, mert nem azt látjuk. Lentebbi linken ellenőrizheted a saját IP címedet.)
IP cím hálózati maszk formátum
Jogosultságkezelés nézetek
A fejlesztés által a Felhasználók és a Felhasználói csoportok listázása is megújult. Az újabb nézetekhez hasonló módon itt is sok extra oszlopot, szűrést és bontást tudunk az egyes nézetekben készíteni, majd ezeket elmenteni külön Nézetenként.
Hozzászólások
0 hozzászólás
Hozzászólások írásához jelentkezzen be.