A funkció az új CloudERP 2.0 részeként jelent meg, amelynek verziótájékoztatója az alábbi linken olvasható:
1.48 verziótájékoztató
A részletes listázás funkció lényege, hogy egyes adatokat alá tudunk bontani pl. raktárak, beszállítók, időszak, árlista, csoport vagy tulajdonság szerint, és ezeket az adatokat külön-külön be tudjuk állítani, hogy egy-egy dedikált oszlopban megjelenjenek.
Nézzünk néhány példát a könnyebb megértés érdekében.
- Raktárankénti elérhető mennyiség
- Fogyás előrejelzése előző időszak adatai alapján
- Beszállítók árainak és beszerzési idő összehasonlítása
Raktárankénti elérhető mennyiség
Abban az esetben ha egy beszállító vagy pl. egy raktár összesített adatait szeretnénk látni egy oszlopban, akkor egyértelmű, hogyan kell beállítani.
Vegyük azt a példát amikor az érdekel, hogy mennyi az elérhető mennyiség egy termékből.
Megnyitom az Oszlop beállítások, kikeresem a Készlet típusú oszlopokból az Elérhető oszlopot beállítom.
Ennek eredményeképpen megjelenik az összes elérhető mennyiség termékenként egy oszlopban.
De engem az érdekel, hogy egyes raktáraimban mennyi az elérhető készlet külön-külön raktáranként!
A felvetés teljes jogos és jó, erre is van megoldás, méghozzá a További oszlopok művelet!
Maradjunk a fenti példánál (de fogunk hozni bonyolultabb példát is).
Tehát az érdekel, hogy raktáranként mennyi az elérhető mennyiségem egyes termékekből.
Annyi a teendő, hogy megnyitom az Oszlop beállítások, kikeresem a Készlet típusú oszlopokat (eddig ugyan az mint a megszokott folyamat). Viszont a Készlet blokkban nem váltok ki egy oszlopot, hanem a További oszlopok betöltésre mezőre kattintok.
Ekkor jelen esetben megjelenik az összes helyi és fulfillment raktáram kilistázva. Itt el kell dönteni hogy mire vonatkozó adatok érdekelnek.
Ha mind a 4 db raktár elérhető készlete érdekel, akkor annyi a teendő, hogy ki kell választani mind a 4 raktárat a listából, ha kiválasztottuk akkor a mezők háttere kékre változik és a raktárak bekerültek a További oszlopok betöltése mezőbe, ahogy az alábbi képen is látható.
Ezzel még nem vagyunk kész, ugyanis itt még csak azt választottuk ki, hogy mely raktárakra érdekel az adat, de azt nem választottuk ki, hogy melyik adat.
A További oszlop betöltése mező alatt halvány kék háttérrel meg fog jelenni mind a 4 raktárra az összes plusz oszlop ami egyénileg beállítható hozzá.
Mivel jelen példában az Elérhető készletük érdekel, így mindegyiknél kiválasztom az Elérhető oszlopot.
Ezt az Alkalmaz parancsra kattintva beállítom.
Ennek eredményeképpen a listanézetemben megjelenik az elérhető oszlop raktáranként felbontva. Az oszlop nevében pedig kisebb betűmérettel azt is látni fogjuk, hogy melyik raktáré az adott elérhető mennyiség.
Ez a jellegű alábontása az oszlopoknak nagyon sok egyéb területen tud hasznos lenni, nézzünk még néhány példát.
Fogyás előrejelzése előző időszak adatai alapján
Abban az esetben ha szeretném azt megtudni, hogy előző x időszakban adott termékeimből mennyi fogyott, hogy valamilyen jellegű előrejelzést lássak a fogyásra, akkor azt is meg tudjuk tenni.
Például azt akarom megnézni, hogy mennyi fogyott a termékekből az utolsó 30 napban, az utolsó 90 napban és előző év következő 30 napjában ,illetve előző év következő 90 napjában (ezek ugye az előző év azon 30/90 napjai, amik a tárgy nap, azaz a mai nap után következnek).
Az Oszlop beállításokban a Raktári mutatókban kiválasztjuk a További oszlopok betöltése mezőben ezt a 4 db időszakot.
Ekkor megjelenik mind a 4 időszakra külön-külön a további oszlop beállítása, amiknél kiválasztom azokat az oszlopokat, amikre szükségem van. Jelen esetben az Összes mennyiséget választom ki, ami azt mutatja meg, hogy a vizsgált időszakokban összesen mekkora mennyiség lett a termékből értékesítve.
Ennek eredményeképpen kapunk egy listát arról, hogy adott termékeinkből adott időszakban összesen hány darabot értékesítettünk, így a beszerzés is tud egy előrejelzést nézni, hogy a tavalyi év ugyan ezen időszakában mennyi fogyott és mennyit lenne érdemes beszerezni, ha más nem befolyásolja a keresletet.
Természetesen ha szeretnénk ezt a nézetet további oszlopokkal is tudjuk bővíteni, ilyen például az ABC és XYZ osztály, amelyre egy külön leírást készítettünk, hogy mire szolgál az osztályozás, itt olvashattok róla bővebben:
Beszállítók árainak és beszerzési idő összehasonlítása
Ha azt szeretném megvizsgálni, hogy egy vagy több raktáramba adott beszállítók adott időszakban milyen sebességgel szállítottak be, akkor ezt is meg tudom tenni.
A példában nézzük meg, hogy az elmúlt egy évben a Kis Raktáramba és a Feneketlen Raktáramba az Elvarázsolt Nagyker Kft. és a János és Júlia Szolgáltató Kft. beszállítók hány nap alatt szállították le a termékeket és milyen nettó beszerzési áron.
Ez a listanézetet több bontásból lehetséges összerakni.
1. Beszállítónkként beszerzési árak áttekintése
A kiindulási alapom a Listanézet, amiben megnyitom az oszlopbeállításokat és kikeresem a Beszállítók blokkot. A További oszlopok betöltése mezőbe kiválasztom az Elvarázsolt Nagyker Kft.-t és a János és Júlia Szolgáltató Kft.-t.
Itt mivel a nettó árra vagyok kíváncsi, így kiválasztom mind a két beszállító esetén a nettó ár mezőt.
Ekkor ugye még csak annyit fogok látni a listanézetemben, ha ezeket az oszlopokat beállítom, hogy mennyi az adott beszállító nettó beszerzési ára.
Viszont engem az is érdekel, hogy a Kis Raktáramba és a Feneketlen Raktáramba az Elvarázsolt Nagyker Kft. és a János és Júlia Szolgáltató Kft. beszállítók hány nap alatt szállították le a termékeket az elmúlt 1 évben. Ezt az alábbi módon kell beállítani.
2. Raktáranként és beszállítónkként beszerzési idő az elmúlt egy évben
A kiindulási alapom ismét a Listanézet, amiben megnyitom az oszlopbeállításokat és kikeresem a Beszállítói mutatókat.
Mivel az érdekel, hogy a Kis Raktárban és a Feneketlen Raktárba a két beszállító az elmúlt egy évben mennyi idő alatt szállított, így ez egy több szint szerinti bontás.
Látható az alábbi képen, hogy a Beszállítói mutatókban már nem csak egy elem alapján tudunk oszlopokat alábontani, hanem pl. Raktár, Időszak és Beszállító alapján is.
Sőt ha lejjebb görgetünk, akkor látni fogjuk, hogy ezeknek a közös metszetére is lehetséges további oszlopokat lekérni.
Tehát keressük meg azt, ami a Feneketlen Raktárra, az Elvarázsolt Nagyker Kft. -re és a János és Júlia Szolgáltató Kft. -re az előző 1 évre vonatkozik.
A keresőbe is be tudjuk írni a gyorsabb keresés érdekében, és ahogy látszik az alábbi képen meg is van mind a két beszállítóra. Ezeket kijelöljük.
Ugyebár nem csak a Feneketlen Raktárra érdekelnek minket az adatok, hanem a Kis Raktárra is. Így a kis raktár esetében is kikeressük ezeket a szűrőket.
Ha ezeket is kiválasztottuk, akkor a beviteli mezőben 4 db értéket kell látnunk.
Ha ezek megvannak, akkor a listában lejjebb görgetve mind a 4 szűrésnek megfelelően látni fogjuk a bővített oszlopokat és már el is kezdhetjük beállítani azokat amelyek minket érdekelnek.
Mivel a példában csak azt írtuk hogy a beszerzési idő érdekel minket, de nem írtuk pontosan, hogy melyik, így több beszerzési megtekintésére is van lehetőség, nézzük meg melyik mit jelent.
Konfigurált beszerzési idő: A beszállítón/termék adatlapon az adott beszállítóhoz megadott beszerzési idő. Ha a beszállítón is adunk meg értéket és a terméken is a beszállítóhoz, akkor a termék- beszállítón megadott érték fog ebbe a mezőbe beírásra kerülni.
Historikus átlagos beszerzési idő: A kijelölt időszakban, az adott beszállító az adott raktárba átlagosan hány nap alatt szállította le a terméket - a beszállítói rendelésen megadott vásárlás dátuma és a szállítmányon megadott szállítás dátuma között eltelt napok száma.
Historikus maximális beszerzési idő: A kijelölt időszakban, az adott beszállító az adott raktárba maximum hány nap alatt szállította le a terméket - a beszállítói rendelésen megadott vásárlás dátuma és a szállítmányon megadott szállítás dátuma között eltelt napok száma.
Max beszerzési idő: Ez az érték a Konfigurált beszerzési időt és Historikus maximális beszerzési időt figyeli és mindig a nagyobb értéket írja be ide. Tehát ha a Konfigurált beszerzési idő mezőbe beírtuk, hogy 15 nap, de aztán van egy olyan szállítmány, amin a rendszer látja, hogy a Vásárlás és a Kiszállítás között 30 nap telt el, akkor a 30 nap fog bekerülni ebbe a mezőbe.
Tehát kiválasztjuk a minket érdeklő beszerzési időket (jelen esetben a konfigurált beszerzési időt, a historikus átlagos beszerzési időt és a historikus maximális beszerzési időt) és ezt mind a 4 szűrés esetén beállítjuk.
Így kell kinéznie az beállított oszlopoknak.
Tipp! Ha egy adott beszállítóhoz, raktárhoz stb szeretnénk az összes mezőt kijelölni, akkor csak annyi a teendőnk, hogy a További oszlopokban található bontásban kijelöljük az adott elemre bontott mező nevét.
Hozzászólások
0 hozzászólás
Hozzászólások írásához jelentkezzen be.