A költségelem a költségek legfőbb építőkockája. Egy költségelem alapján akár több költséget is fel tudsz venni. Képzeld el úgy, mint egy sablont, ami abban segít, hogy ne kelljen mindig ugyanazokat az adatokat megadnod. Segítségével előre el tudsz készíteni gyakran használt költségeket és ezzel felgyorsíthatod a költségek adminisztrálását. Nagy szerepe van az automatizmusokban. A bankszámla importnál lehetőséged van megadni, hogy melyik bankszámla tranzakció milyen költségelem alapján hozza létre a költséget.
Milyen részekből épül fel a költségelem
Költségtípus
A költségtípusok segítségével el tudod határolni egymástól a különböző költségeidet. Így könnyebben átláthatod, mely költségek függnek össze a működéssel és mely költségek tartoznak a beruházásokhoz, adókhoz.
-
Adó: adó típusú költségek kivéve ÁFA.
-
ÁFA: az ÁFA külön kategóriában szerepel és nem kerül be egyik eredménybe.
-
Fix beruházás: a beruházásokat külön költségként kezelheted
-
Készlet beruházás: árubeszerzés vagy azzal kapcsolatos költség. Általában ezek kezdetben nem költségek, hanem kiadások. Akkor lesznek költségek, amikor eladod a terméket.
-
Állandó költség: A változó költségek a rendelések mennyiségének arányában valamilyen ütemben változnak. Egyszerűsített esetben ahogy emelkedik a rendelések száma, olyan arányban emelkedik a költség is. (lineárisan változik).
-
Változó költség: Az állandó költségek a vizsgált időszakban változatlanok, függetlenek attól, hogy éppen mennyi rendelésed érkezett. Például: raktár bérleti díj, rezsi.
Állandó és változó költségekről részletesen a "Céges pénzügyekről – NEM közgazdászoknak III. rész/ Ismerd meg a költségeidet!" cikkben olvashatsz.
-
Egyéb költség: Minden olyan költség, amelyik egyik kategóriába sem sorolnád. Jellemzően, azok a költségek/kiadások amelyek a cashflowt és nem az eredményt befolyásolják és se nem adó se nem beruházás.
Figyelem! Ezt a csoportot kellő körültekintéssel kezeld, mert nem kerül bele az eredményedbe. Ha olyan költségeket számolsz itt el, amelyek igazából az eredményt rontják, akkor nem jó értéket fogsz látni az eredmény kimutatásban.
Az üzleti eredmény kimutatásba a következő típusok számítódnak bele:
-
Állandó költség
-
Változó költség
-
ADÓ
Az eredménybe a Készletberuházás nem számít bele, mivel akkor lesz csak költség, amikor a termék értékesítésre kerül. Helyette az eladott áruk beszerzési értékével (ELÁBÉ) számolunk.
Költség kategória (Költségnem)
A költségnem szerinti csoportosítás abban segít, hogy a költségeket a keletkezésükhöz használt erőforrások szerint csoportosítsuk.
A Költségnemekről is a “Céges pénzügyekről – NEM közgazdászoknak III. rész/ Ismerd meg a költségeidet!” cikkben olvashatsz.
Partner
Ha egy költséghez jellemzően partner is köthető, akkor meg tudod adni a költségelemben. Így nem kell minden egyes költségnél a partnert is kitöltened.
Tipp: Vehetsz fel ún. technikai partnert is, ha nem egy bizonyos partnerhez kötődik a költség hanem valamilyen csoporthoz. Pl. A költség a Shell, Moll, Agip .. stb üzemanyag kutakhoz kapcsolódik. Nem biztos, hogy kíváncsi vagy arra, hogy mennyit tankoltál az egyes benzinkutakon. Ilyenkor felvehetsz egy Üzemanyagkutak technikai partnert és azt adod meg a költségelemnél.
Milyen egyéb tulajdonságokat lehet megadni egy költségelemnél?
Név: a név mezőbe egy tetszőleges, 32 karakternél nem hosszabb nevet adhatsz meg.
Adó: megadhatod az alapértelmezett adó típust, amit a költség örökölni fog.
Iktatási állapot: A költségelemnél szereplő Iktatni jelölőnégyzet segítségével beállíthatod, hogy a költséget kell-e iktatni vagy sem. Négy fajta iktatási állapot van, attól függően, hogy a költséghez lett-e már iktatva számla vagy sem.
Hozzászólások
0 hozzászólás
Hozzászólások írásához jelentkezzen be.