Céges pénzügyekről – NEM közgazdászoknak III. rész
Ismerd meg a költségeidet!
Minden vállalkozásnak, még egy webáruháznak is szüksége van külső forrásokra: munkaerőre, eszközökre, tárgyakra. Ezeket az úgynevezett erőforrásokat használja fel a vállalkozás a működése során, ezek biztosítják azt, hogy a szolgáltatása folyamatos legyen.
Ezeknek az erőforrásoknak a pénzben kifejezett értéke a költség.
Költség, a ráfordítás és a kiadás nem azonos fogalom. Sokszor felcserélve használják,
de mindegyiknek megvan a maga külön szerepe.
Miért kell megismerned a költségeidet? Miért kell ezzel foglalkozni?
Ahogy az előző részben olvashattad, a költségek fontos szerepet játszanak az eredményedben. Ha nem ismered meg a költségeidet, akkor nem tudsz felelős döntést hozni, csak megérzés alapján. Másrészt nem fogsz tudni az eredményeden dolgozni, nem tudsz tervezni sem, ha nem tudod miből kell faragni és mennyit. Szóval, ahogy az előző fejezetben említettük, az erdemény összes összetevőjére, így a költségekre is koncentrálni kell, ha növekedni akarsz.
Költségek csoportosítása
Ahhoz, hogy jobban megismered és elemezni tudd a költségeket, valamilyen szempont szerint csoportosítani kell őket. Erre több módszer is rendelkezésre áll. A három legismertebbel fogunk foglakozni.
Csoportosítási szempontok
A költség csoportosítási szempontokat az alapján kell megválasztani, milyen döntési feladatra akarod használni.
- Arra vagy kíváncsi, hogy mennyibe kerül egy termék előállítása vagyis mennyi az önköltsége?
- Azt szeretnéd megtudni, milyen típusú költségeid vannak?
- Tervezéshez, teljesítmény értékeléshez kell adat a kezedbe?
- Döntésben van szükséged a költségek felosztására?
Válassz egy csoportot és nézd meg, melyik költség osztályozást milyen milyen döntési feladatra tudod használni!
A fenti csoportosításokból látszik, hogy érdemes több szempontot egyszerre vizsgálni ahhoz, hogy megfelelő képet kapjál a költségeidről.
- Költségek csoportosítása megjelenítés szerint
- Költségek csoportosítása volumen szerint
- Költségek csoportosítása elszámolhatóság szerint
A CloudERP-ben jelenleg Költségnemek szerint (Költség kategória) és a Volumenhez való viszony szerint tudod csoportosítani a költségeidet.
Most lehet, hogy azt mondod: “Atya Úristen! Nekem minek kell ez az egész! Én nem vagyok sem könyvelő sem gazdasági szakember, nem értek ehhez!”
Először: ez nem kell! Nincs semmilyen törvényi kötelezettséged, hogy vezess egy külön vezetői rendszert. Semmi sem fog történni, ha ezt a részt kihagyod. És itt a semmin is van egy kis hangsúly. Ugyanis ha nem vezeted a költségeidet, akkor csak a bevételre tudsz csak koncentrálni, amivel nem tudsz annyi eredményt elérni, mintha a költségeket is felügyelnéd.
Másodszor: ha a vezetői rendszered maximálisan támogatja, akkor bizonyos lépések automatizálhatóak. A költségeket automatán be lehet sorolni a megfelelő költségnemek alá és kategórizálhatók, hogy állandó vagy változó költségről van-e szó.
Harmadszor: a költségek kategórizált, több szempont alapján való kezelése segítségedre lesz a költségek megtervezésében, az éves eredményterv elkészítésében és a fedezeti pont számításában.
Negyedszer: mivel a változó költségek olyan arányban alakulnak, ahogy a forgalmad is, ezért egy nem valószínű, ideális helyzetben, amikor csak változó költségeid vannak, akkor egy olyan időszakban mint például a COVID-19, nem mész tönkre. Ha csökken a forgalmad, csökken a költséged is. Ez persze nem valós helyzet, mert Magyarországon (és talán sehol) nincs olyan, hogy forgalom arányában fizeted a például rezsit vagy a bérleti díjat. Viszont tudod úgy alakítani a költségeidet, szerződéseidet, hogy forgalom arányú legyen a fizetés. Ezért ha látod, milyen arányban vannak a fix és változó költséged, könnyen tudsz efelé elmozdulni.
Ha nem vagy biztos abban, fel vagy készülve ezekre a járulékos feladatokra, akkor gondolkozz el, hogy
- tényleg szükséged van-e erre?
- rendszeresen fogod-e kezelni és figyelni az adatokat?
- meg fog-e térülni a plusz adminisztráció, amit ez az egész okoz?
Ha még nem vagy biztos abban, hogy ezt tényleg kelleni fog a céged jelenlegi állapotában, akkor is folytasd a következő réssze, ahol az Eredményről és a Fedezeti pontról lesz szó.
Hozzászólások
0 hozzászólás
Hozzászólások írásához jelentkezzen be.