Mi az átvezetés?
Vannak pénzmozgások, amelyek nem csökkentik és nem is növelik a cég bevételét, eredményét. Amikor a cég pénze mozog egyik Pénztárcából a másikba, akkor gyakorlatilag semmilyen változás nem következik be a cég pénzeszközeinek mennyiségében. Magyarul ugyanannyi marad.
Példa: ha pénzt veszel ki a céges bankszámládról, nem lesz kevesebb pénze a cégnek. Csak éppen az egyik része átkerült egy másik Pénztárcából. Ezt a mozgást nevezzük a CloudERP-ben átvezetésnek.
Az átvezetések tehát a cég pénztárcái közötti mozgások, amelyek nem változtatják meg a cég pénzeszközeinek a mennyiségét
Milyen átvezetéseket tudunk kezelni?
Az átvezetés mindig egy forrás és egy cél pénztárca között történik, amelyek lehetnek akár különböző pénzneműek is.
Bankszámlák közötti mozgások
A cég a saját bankszámlái között végez átutalást. Ilyenkor értelemszerűen a forrás az a bankszámla, amelyikről utalunk és az a cél amelyikre utalunk.
Készpénz befizetés
Készpénzt fizetünk be a cég saját bankszámlájára. Forrás: az a pénztár, ahonnan a pénzt kivettük, cél a cég bankszámlája.
Álljunk meg itt egy pillanatra, mert ez gondot szokott okozni. Nézzük meg lépésről lépésre ezt a folyamatot!
A pénz elképzelhető, hogy éppen a zsebedben lapul és onnan fizeted be. DE! Honnan került a zsebedbe? Tételezzük fel, hogy a céged hófehér és a pénz eredete ismert. Így valószínűleg az egyik pénztárból vetted ki, onnan került a zsebedbe. Tehát a pénzbefizetés abból a pénztárból kell elvégezni, ahonnan való.
Egy üzlettel rendelkező cég rendszeresen viszi be a bankba a készpénzt és jellemzően ATM-en keresztül fizteti be. Nézzük meg ezt az utat.
Az üzletben a vásárló által átadott készpénz a pénztárba kerül. A pénztárból elvitted az ATM-be és befizetted.
Ilyenkor a Pénztár a forrás a Cél a bankszámlád.
Készpénz felvét
Amikor készpénzt veszel fel az egyik bankszámládról, akkor is átvezetés történik. A bankszámládról az egyik pénztárba. Ilyenkor meg kell választanod azt a pénztárat, ahová kerüljön a pénz. Ha nem köthető konkrét fizikai pénztárhoz, mert nálad lesz, akkor is kell egy hely ahová a pénzt el tudod könyvelni. Erre használhatóak az egyedi pénztárcák. Például létrehozol egy Főnök pénztárcát. Amikor Te, mint cégvezető felveszel pénzt, a Főnök pénztárcába helyezed át a bankból. Ha egy részét vagy az egészet később mégis beteszed az egyik “igazi” pénztárba, akkor pedig készítesz egy új átvezetést a Főnök pénztár és a pénztár között.
Minden esetben át kell vezetni a készpénzes mozgásokat a rendszerbe, különben hiány lesz a bankszámla pénztárcákban és a pénztárban is.
Itt is nézzünk meg egy példát. Felveszel a bankból 15.000 Ft-ot mert nem lehet bankkártyával fizetni az üzletben, ahol az árut szeretnéd megvenni. Hogyan kell az átvezetéseket és a költséget ebben az esetben kezelni?
Először felvettél pénzt. Ez átvezetés a bankszámla és egy pénztár között. Itt neked kell megválasztani, melyik pénztárcához akarod rendelni: saját névre szóló vagy egy általános pénztár típusú pénztárcához.
Másodszor vásároltál. Ekkor ugye azonnali kiadásod volt. Ezt a kiadást már abból a pénztárcából kell levonnod, ahová átmozgattad a készpénzt.
Egyedi pénztárcák közötti mozgások
Egyedi pénztárcák lehetnek azok az egyenlegek, amelyek a cég pénzeszközeihez tartoznak, de nem klasszikus bankszámla, hitelszámla vagy pénztár.
Például: Google Ads hirdetésre előre feltöltesz 10.000 Ft-ot. Ebben az esetben nem lesz egyből költséged, mert csak feltöltötted az egyenleget. Akkor lesz költséged, amikor ezt az egyenleget a Google elkezdi használni.
Ahhoz, hogy ezt a helyzetet le tudd kezelni (ha akarod) első lépésben létre kell hozni egy Ads nevű pénztárcát. Utána el kell végezni az átvezetést a bankszámlád és az új Ads pénztárcád között.
Utána amikor megkapod a Google-tol a számlát, az Ads nevű pénztárcádból veszed le a költséged.
Természetesen leegyszerűsítheted ezt a helyzetet azzal, hogy nem átvezetést veszel fel, hanem egy költséget a teljes 10.000 Ft-ról, hiszen egyszer úgyis költség lesz belőle.
Átvezetések rögzítése
Az átvezetéseket a CloudERP-ben a Pénzügy -> Tranzakciók -> Átvezetések menüpont alatt találod.
Egy átvezetés rögzítéséhez ezeket az adatok kell megadni:
-
Forrás pénztárca: innen mozog el a pénz
-
Cél pénztárca: ide mozog a pénz
-
Forrás összeg: a mozgatott pénz mennyisége
-
Cél összeg: ha két különböző pénznemű számla között mozgatsz pénzt, akkor a cél összeget is meg kell adni a cél pénznemében
-
Átvezetés dátum: ezen a napon készült az átvezetés
-
Megjegyzés
Az átvezetések egyedi sorszámot kapnak WBT (Wallet Balance Transfer) előtaggal.
Mentés után az átvezetés egy szűrhető, szabadszövegesen kereshető listába kerül, amit bármikor megnézhetsz.
Módosításhoz kattints a módosítani kívánt elemere.
Törölni a szerkesztő nézetben a jobb alsó sarokban a Kuka gomb megnyomásával tudsz.
Átvezetések automatizálása
A bankszámla történet automatizált feldolgozásakor lehetőség van a költségek és bevételek rögzítése mellett, hogy az átvezetéseket is azonosítsuk. Mind a bankszámlák közötti mozgást, mind a készpénzes mozgásokat fel tudjuk ismertetni a rendszerrel. Így a bankszámla történet import automatikusan létre tudja hozni a pénztárcák közötti átvezetéseket.
Bankszámlák közötti mozgások azonosítása átvezetésként
Ha felveszed az összes bankszámládat a rendszerbe és megadod minden bankszámlád számát is a megfelelő formátumban*, akkor a rendszer automatikusan felismeri, ha a bankszámláid között mozgás történik, és átvezetésként kezeli mindkét bankszámládon. A forrást és a célt azonosítani tudja a bankszámla szám alapján, így el tudja készíteni az átvezetést a bankszámla történet adatai alapján
Megfelelő bankszámlaszám formátum az, amit az adott bankszámla történeten is szerepel. Tehát először keresd meg a bankszámla történeten szereplő bankszámla számot minden bankszámládhoz és azt másold át a megfelelő pénztárcákhoz.
Készpénzes átvezetések rögzítésének automatizálása
A bankszámla történet feldolgozáskor a készpénzes átvezetéseket a rendszer képes azonosítani. A Bankszámla történet importok listában ezek a tranzakciók Készpénz átvezetés állapottal és pozitív (befizetés) vagy negatív (felvét) átvezetésként jelennek meg.
A CloudERP-ben meg lehet adni átvezetési szabályokat, amelyek segítségével a bankszámla történet feldolgozáskor kulcsszavak alapján a rendszer el tudja dönteni, hogy egy adott tranzakció átvezetés-e. Ha ezeket a szabályokat nem készítenénk el, akkor helytelenül kerülnének be a tranzakciók:
-
bevételt hozna létre a készpénz befizetésnél, mivel pozitív összegű tranzakció
-
költséget hozna létre a készpénz felvételnél, mivel negatív összegű tranzakció
A megoldás a Készpénz átvezetési szabályok létrehozása. Egy készpénz átvezetési szabály egy karakter sorozat, amely egyértelműen be tudja azonosítani a készpénzes átvezetéseket.
Egy szabály három elemből állhat:
-
Minta: ezt keresi a rendszer a bankszámla történet tranzakciói között. Pl: Készpénzfelvét K&H ATM-ből
-
Átvezetés típusa:
-
Kifizetés: készpénz felvét. Ilyenkor meg kell adni, hogy melyik pénztár típusú pénztárcába kerüljön az összeg
-
Befizetés: készpénz befizetés. Ilyenkor meg kell adni, hogy melyik pénztár típusú pénztárcából kerüljön az összeg
-
Egyszerre több mintát is fel lehet venni. A * karakter segítségével hasonló tranzakciókat is tudunk azonosítani.
Pl. Készpénzfelvét *ATM* szabály érvényes lesz a “Készpénzfelvét külföldi ATM-ből” és “Készpénzfelvét K&H ATM-ből” tranzakcióra is.
Hozzászólások
0 hozzászólás
Hozzászólások írásához jelentkezzen be.