A költségeket a CloudERP rendszerbe vagy kézzel veszed fel egyenként vagy a bankszámlád tranzakciós történetét töltöd be, amit automatikusan feldolgoz a rendszer. Elsőnek az kezdjük az egyszerűbb lehetőséggel: vegyünk fel költséget kézzel.
Új költség felviteléhez szükséges adatok
A költség felvételéhez meg kell adnod az alap adatokat. A * jel mutatja a kötelező mezőket.
Költségelem*: Minden költség felvitele előtt léteznie kell egy megfelelő költségelemenek, ami alapján a költség létrejön.
Ha nem tudod, mi az a költségelem, nézd meg a Költségelem leírást
Pénztárca*: meg kell adnod, hogy honnan lesz vagy volt kifizetve a költség. Itt a rendszerbe felvitt pénztárcák közül tudsz választani. Lehet pénztár, bankszámla és egyéni pénztárca is
Költség összege*: a kiadás összege, ÁFA kulcs értéke. Vagy a nettó vagy a bruttó értéket meg kell adni, a kulcs alapján automatikusan számolja a másik értéket.
Dátuma: a kiadás dátuma. A tényleges pénzmozgás időpontja
Teljesítés: a költség időszaka (hónap). az az időszak, amikor a költség jelentkezett.
Kiadás és költség megkülönböztetéséről 'A költség' című írásban olvashatsz.
Költségek elkészítése automatizáltan
A bankszámládon szereplő összes tranzakciót kézzel felvenni nagyon időigényes feladat és könnyen lehet hibázni is. Ezért a CloudERP automata bankszámla történet import segítségével automatikusan be tudja tölteni a költségeidet, amelyek a bankszámláidon keletkeztek. Sőt abban is segíteni tud, hogy az import során automatikusan a költségelemek ki legyen választva. Hogyan? Ezt nézzük meg most lépésről lépésre
Bankszámla történet import
Minden bank típusú Pénztárcához fel tudod tölteni a bankszámla történetet (tranzakciókat). Ehhez a bankodból le kell tölteni azt az időszakot, amelyiket még korábban nem dolgoztál fel.
Minden bank típusnál meg van adva milyen típusú fájlformátumban kell a történetet letölteni.
Támogatott bankok és formátumok
-
OTP – XLS
-
K&H – CSV
-
CIB – XLS
-
Unicredit – XLS
-
MagnetBank – XML
-
Budapest Bank – XML
-
FHB Bank – XLS
Figyelem! Nem a havi bankszámla kivonatról van szó, hanem arról a listáról, amit akár naponta is le tudsz kérdezni. A saját bankod felületén a kijelölt időszak alapján a már könyvelt (!) tételeket kell lekérdezni minden szűrés nélkül. Után a megadott formátumban le kell tölteni.
Költség felvétele kézzel
Költséget kézzel a Pénzügyek -> Tranzakciók -> Költség menüpont választása utána a jobb alsó sarokban található Új költség hozzáadása gomb segítségével tudsz felvenni.
Részletes segítséget a felületen találsz, ahol lépésről lépésre megmutatja a rendszer, mikor hová kell kattintanod. Ezt a segítséget bármikor előhívhatod.
Banki tranzakciók
A banki tranzakciók három különböző kategóriába tartozhatnak:
-
Jóváírás: ezek pozitív összegű tranzakciók, a bevételeid.
-
Terhelés: ezek negatív összegű tranzakciók, a kiadásaid
-
Átvezetés: ezek a saját pénztárcáid közötti mozgások. Pl pénz befizetés, egyik bankszámláról a másikra történő átmozgatás.
Részletesen az Átvezetésekről ITT olvashatsz.
Amikor a bankszámla történetet feldolgozza a rendszer a fenti elv alapján már el tudja dönteni, hogy melyik helyre kell tennie a tranzakciót.
-
Ha pozitív, akkor bevételt kell létrehozni,
-
Ha negatív akkor költséget kell létrehozni,
-
Ha saját számlát talál a tranzakciók mindkét felénél, akkor átvezetést kell készíteni
Vegyünk egy tipikus bankszámla törénetet. Mi az amit ki tudunk automatikusan tölteni ez alapján?
Milyen adatokat tudunk automatikusan kitölteni?
Pénztárca
Összeg
Dátum
Milyen adatokat NEM tudunk automatikusan kitölteni a történet alapján?
Költségnem
Költségtípus
Adó
Partner
Iktatási állapot
Hogyan lehet ezeket az adatokat automatán felismerni?
Ha csak automatán kerülnének be a költségek, kategórizálás nélkül, akkor kézzel kéne minden egyes költségnél beállítani, hogy melyik költségnembe, melyik költségtípusba, melyik partnerhez és milyen adókulcsba tartozik. Azt sem tudjuk megmondani, hogy kell-e iktatni a költséget vagy sem. Ugyanígy a bevételeket is egyenként kellene kategorizálni.
A megoldás a költségelemek automatikus felismerése szabály alapján. A rendszer a bankszámla történet importálásakor az összes adatot feldolgozza. Ezekre az adatokra szabályokat tudunk létrehozni minden egyes partnernél, akit felvittünk a rendszerbe. Egy partnerhez akár több szabályt is felvehetünk. Mind bevételre mind kiadásra külön szabályrendszereket lehet felvenni.
Példák
A beszállító neve Porsche Lízing és a közleményben az is szerepel, hogy ERT-123 (mert utaláskor ezt írtátok be), akkor kikeresi a rendszer az általad megadott költségelemet és automatikusan a hozzátársítja a költséghez felvételkor. Így automatikusan ki tudja tölteni, hogy melyik költségnembe, melyik kölstégtípusba, melyik partnehez és milyen adókulcsba tartozik. És azt is tudjuk már, hogy kell-e iktatni vagy sem.
A partner bankszámla szám HU35100320000605595000000000, akkor tudod, hogy ez egy NAV SZJA befizetés volt, így automatikusan társítani lehet a költségelemet is
A rendszer képes arra is, hogy a bevételeket automatikusan kezelje. Kis Piroska webáruházban vásárolt átutalással 7 689 Ft értékben. Elutalta az rendelés összegét és a közleménybe beírta a díjbekérő számát: D-DMT-12. Az értesítő email-ben fokozottan kértük, hogy írja be utaláskor a díjbekérő számát. A D-DMT formátum alapján felismertethető, hogy ez egy webáruházas fizetés volt, így a megfelelő bevétel típus alapján létre tudja hozni automatikusan a bevételt is.
Készpénzes tranzakciók kezelése
A bankszámla történetben a készpénzes tranzakciók is megjelennek természetesen. Hiba lenne ezeket költségként vagy bevételként kezelni. Mi történik készpénz felvételkor?
Készpénzes tranzakciónál a vállalkozás pénzeszközei között van mozgás. Nem lesz sem több sem kevesebb pénze egyik fajta tranzakciónál sem (kivét/befizetés). Ezért a készpénz befizetés és kivét Átvezetés a pénztárcák között.
Ezeket a mozgásokat fel kell ismerni és az automatikusan átvezetést kell készíteni a tranzakciók alaján.
A fenti példa azt mutatja, milyen műveletek történnek egy készpénz felvételből történő vásárláskor.
Automatizmus lépései
Tehát mit kell tenni, hogy felismerje a rendszer automatikusan a tranuzakcióka?
-
A partnernél létre kell hozni a megfelelő szabályokat költségre
-
A partnernél létre kell hozni a megfelelő szabályokat bevételre
-
El kell készíteni a készpénz befizetés felismeréséhez szükséges szabályokat
Ezek után már be lehet importálni a bankszámla történetet, fel fogja ismerni a rendszer.
A pontos lépéseket a CloudERP felületén lépésről lépésre végig tudod követni ITT
Hozzászólások
0 hozzászólás
Hozzászólások írásához jelentkezzen be.